• Drukuj
Zamknij
Polecamy

Wikusia chodzi do przedszkola, dzieci codziennie zajadają się tam drożdżowym...Czytaj więcej Pierwsze, nieśmiałe kroki stawiane przez nasze dziecko to powód do wielkiej r...Czytaj więcej

Dieta kobiety karmiącej

Kobiety karmiące często zastanawiają się co i w jakich proporcjach jeść, by ich pokarm był wartościowy dla dziecka. Przeszukują one serwisy dla matek poszukując odpowiedzi na dręczące je pytania. Tymczasem powinny one jeść to co każdy dorosły człowiek mający na uwadze piramidę żywieniową.

\n

\n

Tuż po porodzie zmęczona mama może wzbogacić swoją dietę o zielone warzywa oraz kasz bogatych w witaminę B. Jej porcja żywnościowa powinna wzrosnąć mniej więcej 500 kcal dziennie, bowiem w zależności od apetytu maluszka „wyciąga” on z mamy od 300 do 700 kcal dziennie. Powinna także zwiększyć częstotliwość zjadanych posiłków, przy jednoczesnym zmniejszeniu porcji. Musi także uważać na zbytnie przybieranie na wadze, bowiem wraz z tyciem zmniejsza się ilość produkowanego mleka.

\n

Matka powinna zjadać o około 20% więcej białka niż przed porodzie zwracając jednocześnie uwagę by przeważającą część stanowiły białka zwierzęca. Produktami bogatymi w białko są żółte sery, chude twarogi i mięso, ryby i oczywiście jaja. Potrzebne kwasy tłuszczowe nienasycone można natomiast znaleźć w rybach morskich i oliwie. Odgrywają one bardzo dużą rolę w kształtowaniu się układu nerwowego malucha.

\n

Produkty spożywane przez matkę powinny być także bogate w węglowodany. Należy jednak pamiętać, że zbyt duża ich ilość może doprowadzić do zbyt dużego przyrostu tkanki tłuszczowej i zmniejszenia ilości produkowanego przez matkę mleka. W okresie karmienia drastycznie, bo aż o 100% wzrasta zapotrzebowanie na wapń, który znajduje się w mleku oraz serach.

\n

Wymagająca dieta po porodzie może wymagać dodatkowego uzupełnienia suplementami. Warto wówczas zasięgnąć rady dietetyka, który na pewno będzie wiedział co jest potrzebne matce jak i maleństwu.

Tagi: ,

Bez komentarzy

Leave a reply

Skomentuj
Wpisz swore imię
Twój adres e-mail

Story Page