Zamknij
Polecamy

Wikusia chodzi do przedszkola, dzieci codziennie zajadają się tam drożdżowym...Czytaj więcej Pierwsze, nieśmiałe kroki stawiane przez nasze dziecko to powód do wielkiej r...Czytaj więcej

Jakie leki przeciwbólowe można przyjmować w czasie ciąży i czy w ogóle można?

To jedno z częściej zadawanych pytań przez kobiety będące w pierwszej ciąży. Tym bardziej, gdy należą one do grona osób, które są przyzwyczajone, żeby nie powiedzieć, uzależnione od przyjmowania środków przeciwbólowych nawet z powodu błahego, lekkiego bólu głowy. Szczególnie te kobiety, które uważają, że słaby lek nie może zaszkodzić dziecku są w głębokim błędzie. Wraz z ostatnimi badaniami wszelkie wątpliwości zostały rozwiane tak samo dosadnie, jak przysłowiowa „jedna lampka wina od czasu do czasu”.

\r\n

Kobietom w ciąży nie wolno spożywać alkoholu oraz przyjmować tabletek przeciwbólowych, nawet tych „słabych” i wydawanych bez recepty. Nie jest im przecież potrzebny kolejny stres w ciąży, związany z obawą o to, czy dziecko urodzi się zdrowe.

\r\n

Okazało się bowiem, że długotrwałe przyjmowanie leków na paracetamolu oraz innych przeciwbólowych w czasie ciąży, źle może wpłynąć na rozwój dziecka, w szczególności chłopca. Duńscy lekarze odkryli, że przyjmowanie tabletek „na ból głowy” zdecydowanie podwyższa stopień ryzyka, jeżeli chodzi o wady rozwojowe jąder u dzieci. Warto o tym pamiętać ponieważ obecnie utarła się opinia, że właśnie te leki, które są na paracetamolu, są bezpieczne.

\r\n

Ciąża, a leki na bazie paracetamolu, nie są niebezpiecznym zestawieniem, o ile są to 2, 3 tabletki w czasie trwania CAŁEJ ciąży. Zatem te bóle w ciąży trzeba jakoś przetrwać.

\r\n

Badania przeprowadzone na dwóch tysiącach kobiet z Danii, Finlandii i Francji potwierdziły, iż te z nich, która przyjmowały w czasie ciąży leki przeciwbólowe w ilości sztuk większej niż jedna, zwiększyły ryzyko zachorowania swoich synów na wnętrostwo, aż SIEDMIOKROTNIE! Dodam jeszcze, że choroba ta, w przyszłości może już dorosłemu mężczyźnie grozić bezpłodnością lub nawet rakiem jadra.

\r\n

Także pamiętajmy, że o tym jakie leki w ciąży są konieczne decydować może jedynie lekarz, nawet jeżeli wydaje nam się to pozornie bezpieczna pigułka na ból głowy.

\r\n

Tagi: , ,

4 komentarze

4 komentarze

 • avatar image
  kasia
  28 lipca 2011 Odpowiedz

  A czy można brać ketonal w czasie ciąży?bo strasznie boli mnie ząb a nic mi nie pomaga?

  • avatar image
   joannakwiatkoska
   4 sierpnia 2011 Odpowiedz

   ABSOLUTNIE NIE!

  • avatar image
   Justyna Kwasigroch
   4 sierpnia 2014 Odpowiedz

   jaka tabletke moge wziazc w czasie pierwszych dni ciazy?od dwuch dni boli mnie zab i nie wiem co robic?

 • avatar image
  ewelina
  16 lipca 2012 Odpowiedz

  A czy mogę brać paracetamol albo nurofen .. ? ponieważ strasznie boli mnie ząb

Leave a reply

Skomentuj
Wpisz swore imię
Twój adres e-mail

Story Page