Bóle brzucha w ciąży – których nie należy się obawiać?


Kiedy kobieta zachodzi w ciążę w jej organizmie dokonuje się szereg zmian. Jej ciało i narządy muszą przystosować się nie tylko do obecności dziecka, ale także do porodu, który będzie ogromnym testem wytrzymałości dla przyszłej mamy. Te wszystkie przemiany są przyczyną różnorakich bóli. Niektóre z nich są naturalne i niegroźne, inne natomiast mogą zwiastować coś niedobrego. Dowiedz się się jak je odróżnić.

Jak zapewne wiesz, pierwszy trymestr jest najważniejszy dla prawidłowego rozwoju dziecka. Zarodek po zagnieżdżeniu się w macicy zaczyna bardzo szybko rosnąć na co reaguje Twój organizm. Musisz bowiem zmieścić w sobie nie tylko dziecko pół metrowego ludzika, ale także cały dodatkowy bagaż w postaci łożyska i worka owodniowego. Te „przygotowania” mogą być odczuwane poprzez obrzmiałe i wrażliwe na dotyk narządy płciowe. Rosnącą macicę, a także idącym za tym rozciąganie więzadeł będziesz mogła winić za pól w pachwinach i pobolewania w podbrzuszu. Czerwona lampka powinna się zapalić wówczas, gdy bóle w ciąży staną się systematycznymi i mocno bolącymi skurczami.

 

W późniejszym czasie ból może być spowodowany ruchami dziecka, które często są mylone ze skurczami. Po pewnym czasie zauważysz jednak różnicę i domyślisz się, że to nic innego niż figle bobasa. Po dwudziestym tygodniu możesz być przygotowana na ostatnie znaki treningu przed porodem, czyli skurcze Braxtona-Hixa. Mają one formę niezbyt bolesnych skurczów, występujących przy stwardniałej maci. W 3 trymestrze dziecko jest już duże i ma mniej przestrzeni – brzuch mamy nie może przecież się już bardziej rozciągnąć – i dlatego możesz bardziej odczuwać jego ruchy. Po 36 miesiącu pojawią się nieregularne skurcze przepowiadające, którym towarzyszy stwardniały brzuch i ból. Gdy staną się one systematyczne, a ból zacznie wzrastać z każdym skurczem będzie to znak, że właśnie rozpoczęła się jedna z ważniejszych chwil w Twoim życiu – poród. Do specjalisty należy koniecznie udać się, gdy bólom towarzyszy plamienie i krwawienie z dróg rodnych, kiedy skurcze są regularne a wraz z nimi twardnieje brzuch oraz kiedy pojawią się problemy żołądkowe – biegunka, wymioty i gorączka.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *