Telewizor – wróg czy przyjaciel dziecka?


Telewizor jest urządzeniem tak powszechnym, że nawet najmłodsze dzieci doskonale wiedzą do czego służy. Fakt ten dla rodziców jest zarówno źródłem radości jak i zmartwień. Powszechnie wiadomo, że magia szklanego ekranu ma znaczny wpływ na zachowanie malucha. Co zrobić by telewizor miał na nasze dziecko jedynie pozytywny wpływ?

\n

 

\n

Podstawą jest świadome korzystanie z telewizji. Dziecko musi sobie zdawać sprawę, że czas jaki spędza przed ekranem jest ograniczony – najlepiej do godziny dziennie. Dobrze gdy rodzice dają swoim pociechom dobry przykład i sami nie tracą całych dni przed telewizorem. Warto pokazać maluchowi że oglądanie programów czy bajek jest tylko jedną z możliwości przyjemnego spędzania czasu.

\n

To, co dziecko ogląda w telewizji powinno podlegać ścisłemu nadzorowi rodziców. Programy edukacyjne i kolorowe bajki z pewnością staną się źródłem rozrywki, a nawet edukacji. Pomogą one małemu człowiekowi rozwijać wyobraźnię i obcować z kulturą. Obecnie dostępnych jest wiele dziecięcych kanałów, w których brak jest przemocy i innych nieodpowiednich dla dziecka treści.

\n

Należy pilnować, by dziecko oglądało telewizję z odległości co najmniej 2,5 metra. Na uwagę zasługuje też kręgosłup małego widza – prawidłowa postawa pozwoli na uniknięcie skrzywienia kręgosłupa. Unikajmy jedzenia przed ekranem- sprzyja otyłości. Starajmy się też nie traktować telewizji jak niańki, która na chwilę zajmie się absorbującym malcem.

\n

Mądre korzystanie z telewizora może dać dziecku wiele radości. Tylko od rodziców zależy czy szklany ekran zostanie przyjacielem ich pociechy.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *