Jak duży jesteś bobasie?


Magiczne dziewięć miesięcy to okres, w którym malutki człowieczek rośnie w zastraszającym tempie. Mamy często zastanawiają się, jakiej wielkości jest ich pociecha, czy to jeszcze groszek czy ciut większa mandarynka. Oczywiście każde dziecko jest inne, jedne są mniejsze i lżejsze, inne to potężne klocuszki. Mimo to można jednak przewidzieć na jakim etapie rozwoju jest maluszek. Zaczynajmy!

\n

\n

W pierwszym miesiącu dzieciątko dopiero się kształtuje i jest tak zwaną blastocystą. Dla gołego oka jest niewidoczna i można ją zobaczyć dopiero pod szkłem powiększającym.

W drugim miesiącu dziecko rośnie w ekspresowym tempie, bo aż 1 mm na dzień.

W 9 tygodniu ciąży ma 2,5 cm i powoli rusza nóżkami i rączkami.

W trzecim miesiącu malec już ma ukształtowane narządy płciowe i przekształca się w płód.

Czwarty miesiąc to czas gimnastyki dla już nie takiej małej istotki, bo będącej wielkości dorodnej pomarańczki. Kochany cytrusek robi fikołki, wyciąga się i kurczy na przemian.

Na początku piątego miesiąca szkrabik nadal utrzymuje takie tempo wzrostu, pod koniec jednak spada z dwóch cm na tydzień do jednego.

Szóstego miesiąca dzieciaczek jest prawie gotowy, by wyruszyć na zewnątrz.

Przedostatni miesiąc to już lekkie szlify i ciągły wzrost.

Dziewiątego miesiąca nadchodzi ten długo oczekiwany moment, kiedy to po raz pierwszy otworzy on oczy poza brzuchem matki i zaczerpnie pierwszego oddechu.

Teraz czas na mamę, którą czekają ostatnie przygotowania do porodu. Musi zadecydować czy będzie to poród naturalny, czy tata weźmie w nim udział, co musi wziąć ze sobą do szpitala, a także zadbać o wiele innych rzeczy. Wielka chwila nadchodzi i już na zawsze zmieni życie osób odpowiedzialnych za powstanie małej istotki.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *