Karmienie dziecka – najczęstsze grzechy rodziców


Niejedna mama, zwłaszcza tak, która ma więcej, niż jedno dziecko nie raz przerabiała to, iż jej dziecko nie chce jeść. W tym momencie pojawiają się pytania, czy dziecko aby nie chodzi głodne, czy może jest chore, czy może zwyczajnie grymasi. Zwykle jednak nie ma powodów do obaw, warto jednak zwrócić uwagę na zachowanie nasze i dziecka. Co to oznacza?

\n

\n

To niestety najczęściej rodzice popełniają błędy w kwestii karmienia dziecka. Jakie? Przedstawiamy poniżej.

\n

Jednym z najczęściej spotykanych błędów, jakie można dostrzec u rodziców, szczególnie pierwszego dziecka jest wmuszanie jedzenia na siłę. Rodzice boją się, że jeśli dziecko nie będzie jadło, to w końcu zagłodzi się na śmierć. W rzeczywistości jest jednak tak, ze w 90% przypadków dzieci jedzą, ale nie tyle, ile chcieliby ich rodzice. Dla dorosłego dwa kęsy bułki wydają się być niczym, jednak dla małego brzuszka dziecka może to być porcja wystarczająca – należy więc obserwować, a najlepiej zapisywać wszystko to, co dziecko zjada i pije w ciągu dnia.

\n

Napoje zapychają żołądek. Szczególnie te słodkie. Nie ma się więc co dziwić, że dziecko, które wypiło słodki soczek nie ma ochoty na obiad. Zapotrzebowanie na cukry zostało zaspokojone, więc nawet i do końca dnia dziecko może nie mieć ochoty na posiłek. Słodkie napoje najlepiej zastępować domowymi kompotami (są zdrowsze), a najlepiej wodą.

\n

Potrawy mogą być nieatrakcyjnie podane. Dziecko, nawet jeśli będzie głodne, wcale nie będzie miało ochoty na ziemniaki z gulaszem, jeśli będą nieatrakcyjnie podane. Czasem zmiana wyglądu potrawy może zdziałać naprawdę cuda, a maluch z chęcią zje ogórkowe oczy z kanapki, nawet, jeśli za nimi do tej pory nie przepadał. Jeśli brakuje nam pomysłów na przyozdobienie dań, to serwisy dla matek mają ich naprawdę bez liku.

\n

Kolejnym grzechem, popełnianym przez rodziców jest zatrzymywanie dziecka przy stole, gdy nie chce jeść. Groźba typu „nie odejdziesz od stołu, póki nie zjesz” nie sprawdza się, a jedynie stresuje dziecko i utwierdza w przekonaniu, że jedzenie to nie przyjemność, a przykry obowiązek. Pamiętajmy o tym – jeśli dziecko chce, niech odejdzie od stołu – wróci być może za parę minut i będzie bardziej skore do jedzenia.

\n

Błędów, które popełniają rodzice jest jeszcze wiele – my chcieliśmy przytoczyć te najczęstsze. W wychowaniu dziecka ważne jest zrozumienie go, jak również wsłuchanie się w to, co podpowiada jego organizm i żołądek. Dzięki temu jedzenie, będzie mu się kojarzyło z czasem przyjemnym, pełnym smaków znanych i odkrywaniem tych nowych.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *