Wpływ tabletek antykoncepcyjnych na płodność


Współczesne kobiety coraz częściej skupiają się na karierze niż na zakładaniu rodziny. Wiedzą czym i jak się zabezpieczać, znają plusy i minusy każdego z rodzajów. Naturalne sposoby prowadzenia rodziny już dawno zeszły do lamusa, ustępując tym samym miejsca mechanicznym i chemicznym środkom antykoncepcji.

\n

\n

O ile mechaniczna prezerwatywa nie może mieć negatywnego wpływu na płodność kobiety, w przypadku tabletek antykoncepcyjnych jest wiele wątpliwości. Tymczasem, wiele pań mających dobrą sytuację zawodową i kochającego mężczyznę u boku zastanawia się nad poczęciem potomka. I wtedy pojawiają się wątpliwości, które jeszcze jakiś czas temu nie zaprzątały ich głów – czy stosowanie tabletek antykoncepcyjnych miało wpływ na płodność. Odpowiedzi szukają na forach dla przyszłych mam, jednak często padają sprzeczne odpowiedzi. Jaka jest prawda?

\n

Otóż tabletki antykoncepcyjne nie mają negatywnego wpływu na płodność kobiety. Hormony zawarte w pigułce nie kulminują się w organizmie, a więc płodność jest taka sama jak przed rozpoczęciem antykoncepcji hormonalnej. Badania przeprowadzone na dużej grupie kobiet wykazały, że przebieg ciąży oraz stan noworodków jest taki sam z zarówno u kobiet które zażywały tabletki, jak u pań, które z niej zrezygnowały. Prawdopodobieństwo ciąży mnogiej, wad genetycznych, poronień i porodowych komplikacji jest w obu przypadkach tak samo niskie.

\n

Natomiast, gdy maluch już się urodzi a mama jest kobietą karmiącą, nie może ona stosować dwuskładnikowej tabletki, a to ze względu na szkodliwy dla dziecka estrogen. Zastąpić może ją natomiast jednoskładnikową, zawierającą progesteron, który pomimo iż przedostaje się do pokarmu, nie jest uważany za szkodliwy dla dziecka.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *