Nie taka telewizja straszna, jak ją malują!


ImageWiele się czyta o tym, ile zagrożeń dla dziecka niesie oglądanie telewizji. Nie taki jednak telewizor straszny, jak go malują. Przekornie wyłuszczę dziś zalety, korzystania z telewizora. Czas skończyć z demonizowaniem jednego z najpopularniejszych sprzętów naszych czasów. Telewizor jest, był i będzie częstym gościem w naszych domach. Zastanówmy się więc, jakie korzyści może przynieść.

\n

Rozszerzanie wiedzy ogólnej. Skąd większość ludzi czerpie wiedzę o otaczającym świecie? Nie, nie pytam idealistów, którzy odpowiedzą, że z książek. Bądźmy realistami, większość wiedzy przyswajamy oglądając świat przez filtr telewizora. Dzieci, będąc pod naszym czujnym okiem, nie mają zbyt wielu okazji, by osobiście podziwiać ogrom miejsc i wiedzy ogólnej. Poprzez odpowiednio dobrane programy telewizyjne, możemy poszerzyć wiedzę naszej pociechy. Starsze dzieci z pewnością zainteresują się ofertą kanałów Discovery, młodsze zaś powinny wybierać przygotowane dla nich programy edukacyjne. Nie warto poświęcać czau dzieci na oglądanie  popularnego kanału Disney Channel, który wiele mam uznało za zbyt agresywne i promujące złe wzorce.

\n

Poszerzanie zasobu słów. Jeśli nasza pociecha nie rwie się do czytania książek czy do dyskutowania z ludźmi nauki, pozwólmy jej czerpać dobre wzorce przynajmniej z ekranu. W mediach zazwyczaj (choć oczywiście nie zawsze) pracują ludzie wykształceni, posiadający szeroki zakres słów. Dlaczego więc nasze dziecko miałoby z tego zrezygnować?

\n

Programy edukacyjne. Przeglądając program telewizyjny, zwróćcie uwagę na programy edukacyjne. Według badań opublikowanych na łamach łamach pisma „Child Development” dzieci, które kilka godzin w tygodniu oglądały programy dla nich przygotowane, wypadały w szkolnych testach znacznie lepiej, od rówieśników oglądający kreskówki czy programy rozrywkowe.

\n

Wnioski potwierdza raport, sporządzony przez brytyjską psycholożkę Tanyę Byron. Według jej badań 80% rodziców uważa, że telewizja rozwija wyobraźnię i zasób wiedzy ich dzieci. Warto więc udostępnić pociechom to wizualne dobrodziejstwo. Telewizory to przecież wielka wygoda. Ważne jednak, by wybierać wartościowe programy i nie przesiadywać przed telewizorem całymi dniami.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *