Jak przebiega poród naturalny? Jak się do niego przygotować?


Zapłodnienie, ciąża, poród – tak w największym skrócie przebiega proces rozmnażania. Poród zakańcza 9-miesięczny okres ciąży. To chwila ciężka, ale radosna. Po 40-tygodniowym oczekiwaniu matka po raz pierwszy spotyka się ze swoim dzieckiem.

Poród naturalny a cesarskie cięcie

Poród naturalny, w którym kobieta rodzi swoimi siłami, zestawia się często z cesarskim cięciem, w którym dziecko wydobywa się na zasadzie zabiegu chirurgicznego. Poród naturalny cechuje się długotrwałością i intensywnym bólem, ale też świadomym udziałem w wydarzeniu oraz brakiem blizn na macicy i brzuchu. Cesarskie cięcie natomiast charakteryzuje się krótkotrwałością i brakiem bólu, ale również otępieniem przez znieczulenie oraz bliznami na macicy i brzuchu.

Poród naturalny lub cesarskie cięcie to rzadko kiedy kwestia wyboru. Zazwyczaj o tym w jaki sposób dziecko przyjdzie na świat decyduje lekarz. Cesarskie cięcie wykonuje się w przypadkach odklejania łożyska od macicy, co może prowadzić do silnego krwotoku, a także w przypadkach wypadnięcia pępowiny. Wśród wskazań do cesarskiego cięcia znajduje się również niewłaściwa pozycja dziecka lub pewne schorzenia matki, które uniemożliwią jej wydanie dziecka na świat siłami natury. Zatrucie kobiety, któremu towarzyszy wysokie ciśnienie krwi też wyklucza poród naturalny. Cesarskie cięcie może zastąpić nagle poród naturalny, na przykład, gdy zauważa się zatrzymanie akcji porodowej lub zatrzymanie akcji serca płodu.

Poród jako zwieńczenie ciąży

Poród zakańcza ciążę przez wydanie dziecka na świat. W porodzie wyróżnia się trzy fazy: rozwieranie szyjki macicy, wydanie dziecka, wydanie łożyska. Po tym wszystkim kobietę czekają radosne chwile ze swoim synem lub córką. Przed porodem warto skompletować pęłną wyprawę i dla dziecka i dla matki. Taka torba, z niezbędnymi kosmetykami, pieluszkami, i ciuszkami dla malucha może być gotowa nawet już w 8 miesiącu ciąży. Wielu rodziców i tak „nie wytrzymuje” i nie mogąc się doczekać dziecka, kompletuje wyprawkę dla niemowlaka o wiele wcześniej. W przygotowaniam nie powinno się też zapominać o mamie, która również potrzebuje luźniejszych ubrań, podkładów higienicznych, niezbędnych kosmetyków, a często też laktatora do odciągania pokarmu w pierwszych dniach, kiedy dziecko jeszcze samo nie potrafi wziąć go odpowiednio dużo. Tutaj znajdziesz szczegółowe informacje, jak przygotować się do porodu.

Przebieg porodu

Początek porodu objawia się skurczami macicy. Skurcze macicy mogą dochodzić do częstotliwości co 2 minuty, a długość ich trwania może wynosić ponad 1 minutę. Proces ten powoduje rozwarcie macicy. To pierwszy etap porodu. Trwa najdłużej, bo od 6 do 18 godzin. Najprostszy sposób na przyspieszenie porodu to spacerowanie dopóki, dopóty kobieta może chodzić. Kobieta przechodzi wówczas intensywne zmiany nastroju – od euforii przez powagę do wściekłości. Na tym etapie niezwykle ważna jest rola partnera, który powinien ją wspierać.

Odpowiednie rozwarcie szyjki macicy, odejście wód płodowych oraz nagły przypływ sił oznacza, że zaczyna się poród właściwy. To drugi etap porodu. U debiutujących matek trwa do dwóch godzin, u kobiet, które już tę rolę odgrywają, trwa do jednej godziny. Przyspieszyć go można robiąc skłony. Należy głęboko oddychać i przeć. Dziecko kieruje się do kanału rodnego macicy, aż wreszcie wydostaje się na świat.

Po urodzeniu dziecka, kobieta wydala łożysko i błony płodowe. Towarzyszą temu skurcze. W przeciwieństwie do bolesnych skurczy przy wydalaniu dziecka, skurcze przy wydalaniu łożyska okazują się bezbolesne. To trzeci i ostatni etap porodu. Kobiecie towarzyszy uczucie spełnienia. Dziecko poddaje się badaniom i jeśli to możliwe do nakarmienia matce. Wówczas rodzi się instynkt macierzyński.

W zależności od tego, jak przebiegał poród, jak czuje się dziecko i matka, pobyt w szpitalu może trwać kilka dni, czasem powyżej tygodnia.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *