Karmienie piersią, a regulacja płodności


I tu kolejny raz przekonamy się o tym, jak wszystko zostało sprytnie zaplanowane przez naturę.

\n

Optymalne warunki rozwoju dziecka zapewnia mu stała opieka i obecność matki, przez pierwsze trzy, cztery lata jego życia. Z tego względu, najlepiej byłoby planować kolejne ciąże właśnie w takich odstępach czasowych.

\n

Planując kolejne ciąże w czasie po pierwszym dziecku, należy wiedzieć o antykoncepcyjnych właściwościach karmienia piersią. Jest to naturalna antykoncepcja, sposób na zahamowanie pojawienia się pierwszej owulacji po porodzie. Karmienie piersią reguluje więc w naturalny sposób odstępy pomiędzy kolejnymi ciążami. Jest to więc jedna z wielu zalet, dzięki którym kobiety chętniej karmią piersią.

\n

Ryzyko poczęcia w czasie ciąży

\n

\n

To co wpływa na skuteczne zahamowanie płodności w czasie karmienia dziecka piersią to jego częstotliwość w czasie doby, intensywność ssania, fakt dokarmiania. Co ciekawe, na efekt obniżenia płodności bezpośrednio wpływa tak zwany wskaźnik ssania, który im wyższy tym skuteczniejszy. Na jego poziom wpływa również to czy podajemy dziecku smoczek.

\n

Metoda ta jest najskuteczniejsza w momencie bezpośrednio po porodzie i im dalej w czasie, tym jej skuteczność zaczyna maleć. Tym bardziej gdy pojawi się już pierwsza miesiączka i kiecy cykle staną się regularne.

\n

Kolejną ciekawostką jest fakt, że mimo takiego rozwoju medycyny i badań nad ciałem człowieka, do końca nie zostały poznane mechanizmy hamowania owulacji przez karmienie piersią. Bardzo istotne jest jednak ssanie brodawki, co powoduje przekazywanie bodźców do podwzgórza. Od bodźców tych zależny jest poziom prolaktyny w krwi, która z kolei wpływa na powrót miesiączkowania i jajeczkowania.

\n

Przeprowadzone badania zaowocowały statystykami, w których udowodniono, że regularne miesiączkowanie u kobiet nie karmiących piersią pojawiło się po około sześciu tygodniach od porodu, a jajeczkowanie po jedenastu. Kobiety karmiące powróciły do cyklicznego jajeczkowania dopiero po trzydziestu trzech tygodniach.

\n


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *