Pierwszy trymestr ciąży – czego się spodziewać


Pierwszy trymestr ciąży to pierwsze chwile życia danej osoby. Trwa trzy miesiące, czyli dwanaście tygodni. Okres ten stanowi bardzo ważny czas dla rozwoju nowopoczętego życia.

Rozwój płodowy oraz pozapłodowy

Naukowcy traktują życie ludzkie jako jeden, wielki rozwój. Pod względem genetycznym rozwój człowieka dzieli się dwa rodzaje: rozwój rodowy oraz rozwój osobowy. Rozwój rodowy stanowi procesy ewolucji, które doprowadziły do powstania ludzi, a rozwój osobowy stanowi procesy życiowe od poczęcia do śmierci danego człowieka. Na ten ostatni rozwój wpływają zarówno procesy biologiczne, jak też procesy psychologiczne. Należy więc dbać po pierwsze o wzrost dziecka, a po drugie o kształtowanie jego psychiki. Rozwój osobowy dzieli się z kolei na rozwój płodowy – w organizmie matki oraz pozapłodowy – poza organizmem matki. W rozwoju płodowym wylicza się trzy okresy, zwane trymestrami.

Trzy trymestry

Na rozwój płodowy organizmu składają się trzy po kwartał trwające trymestry.

Pierwszy trymestr trwa od 1-go do 12-go tygodnia, czyli 1, 2 i 3 miesiąc ciąży, uchodzi za najbardziej burzliwy okres z racji różnych dolegliwości matki takich jak nudności i zmęczenie. Drugi trymestr trwa od 13-go do 26-go tygodnia, czyli 4, 5 i 6 miesiąc ciąży, charakteryzuje się bardziej wzmożonym rozwojem, niż wzrostem. Trzeci trymestr trwa od 27-go do 40-go tygodnia, czyli 7, 8 i 9 miesiąc ciąży, cechuje się bardziej wzmożonym wzrostem, niż rozwojem.

Pierwszy trymestr dla dziecka

Pierwszy trymestr dla dziecka oznacza pierwsze chwile życia. Z tej racji, że płód dopiero co się wykształca, narażony zostaje na wszelkie urazy. Komórka plemnikowa łączy się z komórką jajową, tworząc zygotę, zygota dzieli się na kolejne komórki, w efekcie powstaje zarodek, który wędruje i zagnieżdża się w macicy. Wykształca się kręgosłup, pojawiają się zawiązki mózgu i innych organów oraz zaczyna bić serce.

Pierwszy trymestr dla matki

Pierwszy trymestr dla matki oznacza potężną burzę hormonów. Szalejące hormony rzutują na emocjonalne wzloty i upadki. Najbardziej nasila się działanie takich hormonów jak: estrogeny, progesterony i hormony wzrostu. We krwi występuje natomiast wysokie stężenie gonadotropiny kosmówkowej, zwanej hormonem HCG, wytwarzanej przez zagnieżdżone w macicy jajeczko. Hormon ten przypomina wytwarzany przez tarczycę hormon TSH. Za sprawą obecności hormonu HCG wykrywa się ciążę robiąc badanie krwi lub moczu. Badanie to można wstępnie wykonać w domu, ale dla stuprocentowej pewności należy je zrobić w laboratorium. Kobieta podczas pierwszych tygodni ciąży odczuwa zmęczenie przyzwyczajając się do swojego nowego stanu. Objawia się to też mdłościami, a niekiedy wymiotami i biegunkami. Piersi robią się nabrzmiałe a przy tym bolesne, zwłaszcza w okolicy sutków. Matka nie tylko dla swojego dobra, ale też dla dobra dziecka, powinna wykonać jak najszybciej następujące badania: morfologia krwi, określenie grupy krwi i czynnika Rh, posiew moczu, badanie na wykrycie wirusów HIV, HCV i VDRL.

Więcej informacji na temat pierwszego trymestru ciąży znajdziesz na: https://www.babyboom.pl/ciaza/kalendarz_ciazy/4_tydzien.html.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *