Krwawienie w ciąży w pierwszym trymestrze – powody


Jednym z wielu niepokojących objawów w trakcie trwania ciąży jest krwawienie. Oczywiście nie należy panikować. Krwawienie nie zawsze oznacza poronienie natomiast sygnalizuje, że należy zwolnić tempo oraz udać się na wizytę do ginekologa.

Krwawienie w ciąży – I trymestr

Krwawienie pojawia się najczęściej w pierwszym trymestrze ciąży. Jakie mogą być przyczyny krwawień?

Zagnieżdżanie się zapłodnionej komórki jajowej w ścianie macicy

Jajo płodowe zagnieżdża się w ścianie macicy w drugiej połowie cyklu, w którym nastąpiło poczęcie. Zagnieżdżanie może powodować krwawienie, często bardzo obfite, które zazwyczaj jest brane za zwykłą menstruację.

Termin miesiączki

Czasem się zdarza, że krwawienie pojawia się w terminie w którym normalnie miałoby się pojawić gdyby nie ciąża. Krwawienie jest zazwyczaj niewielkie i nie wpływa na ciążę.

Niedobór hormonalny

Krwawienie może być spowodowane niedoborem któregoś z hormonów i najczęściej jest to progesteron. W przypadku niedoboru progesteronu lekarz podaje leki na podtrzymanie ciąży. Zbyt mały poziom progesteronu może doprowadzić do poronienia.

Zaśniad groniasty

Jest to jedna z przyczyn poronienia. Powstaje w wyniku nieprawidłowego zapłodnienia komórki jajowej. Diagnozę stawia się na podstawie badania USG. Po zdiagnozowaniu zaśniadu groniastego konieczne jest wyłyżeczkowanie jamy macicy oraz leczenie szpitalne.

Zbyt intensywny tryb życia

Ruch to zdrowie! Czasem jednak może się okazać, że kobieta żyje zbyt intensywnie i organizm może poprosić o zwolnienie tempa.

Ciąża pozamaciczna

W ciąży pozamacicznej zapłodnione jajeczko rozwija się poza macicą. Jest to zagrożenie dla zdrowia a nawet życia kobiety. Wyróżnia się ciążę jajowodową, jajnikową, brzuszną oraz szyjkową.

Poronienie

O poronieniu mówimy jeśli ciąża zakończy się przed 22 tygodniem. Jeśli krwawienie jest mocno obfite, długotrwałe (powyżej 3 dni), towarzyszą mu silne bóle brzucha i ogólnie złe samopoczucie należy niezwłocznie zgłosić się do szpitala. Lekarze będą próbować podtrzymać ciążę a jeśli krwawienie nie będzie ustępować będzie konieczne wykonanie zabiegu łyżeczkowania.

Co zrobić jeśli krwawienie się pojawi?

Jeśli krwawienie jest niewielkie należy zadzwonić do ginekologa prowadzącego ciąże i poinformować go o występujących objawach. Należy także umówić się na badania najszybciej jak to tylko możliwe. Natomiast jeśli krwawienie jest obfite i towarzyszy mu ból brzucha bądź złe samopoczucie należy niezwłocznie udać się do szpitala.

 

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *