Podział czasu trwania ciąży


Początek ciąży liczy się od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Oczywiście w momencie, gdy kobieta potwierdziła już fakt, że jest w ciąży, podczas badania ginekologicznego czy badania krwi. Zazwyczaj następuje to w momencie, gdy kobieta jest już w czwartym, piąty, a nawet szóstym tygodniu ciąży. Pierwszy miesiąc ciąży przechodzi więc najczęściej w całkowitej nieświadomości, chyba, że zapłodnienie było zaplanowane i oczekiwane w czasie już kilku ostatnich cyklów.

\n

Cały czas trwania ciąży dzieli się na tygodnie, miesiące lub trymestry. Typowo przebiegająca ciąża trwa czterdzieści tygodni, czyli dziewięć miesięcy i trzy trymestry.

\n

Pierwszy trymestr ciąży trwa od pierwszego dnia ostatniej miesiączki do 13 tygodnia, już stwierdzonej ciąży. Więc pierwszy, drugi i trzeci miesiąc.

\n

Trymestr drugi to tygodnie od czternastego do dwudziestego szóstego tygodnia. Czwarty, piąty i szósty miesiąc.

\n

Trymestr trzeci, ostatni trwa od dwudziestego siódmego tygodnia do porodu (czterdziesty tydzień).

\n

Każdy z trymestrów charakteryzuje się całkowicie innymi objawami obserwowanymi w organizmie matki praz z rozwoju dziecka. Pierwsze trzy miesiące to formowanie się podstawowych narządów dziecka. Drugi to ich rozwijanie i doskonalenie. Podczas drugiego trymestru matka pierwszy raz zaczyna wyczuwać ruchy dziecka. W trymestrze trzecim, dziecko rośnie i przygotowuje się do narodzin.

\n

\n

Miesiące ciąży liczymy następująco:

\n

\n

1 miesiąc – do 4 tygodnia ciąży.

\n

2 miesiąc – od 5 do 9

\n

3 miesiąc – od 10 do 13

\n

4 miesiąc – od 14 do 18

\n

5 miesiąc – od 19 do 22

\n

6 miesiąc – od 23 do 26

\n

7 miesiąc – od 27 do 31

\n

8 miesiąc – od 32 do 36

\n

9 miesiąc – od 37 do 40

\n

\n


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *