Za mamusię, za tatusia, za…


karmienie niejadkaJeśli każdy posiłek to arena walki między tobą, a twoją pociechą, to warto zrobić wszystko, by posiłki kojarzy się dziecku z przyjemnością, a nie przymusem. Oto kilka wypróbowanych sposobów na małego niejadka.\nKoniec ze zmuszaniem dziecka do jedzenia – groźby i prośby nie na wiele się zdadzą przy karmieniu np. upartego dwulatka, testującego twą cierpliwość. Tym bardziej, że dziecko naprawdę wie, jaka ilość jedzenia je satysfakcjonuje. Dlatego też porównywanie apetytu syna czy córki z apetytem pociech koleżanek nie ma większego sensu – każdy człowiek – także ten mały – ma indywidualne potrzeby żywieniowe.

\n

Pozwól, aby twoja pociecha także decydowała o tym, co dostaje do jedzenia. Nie chodzi rzecz jasna o to, by zajadała się ulubionymi (ale najczęściej niezdrowymi) smakołykami, lecz by oferowane mu przez ciebie produkty były zdrowe i pożywne. Zaproponuj także dziecku jedzenie wtedy, gdy naprawdę jest ono godne (np. po forsującym spacerze).

\n

Nikt nie przepada za posiłkami w samotności, przecież jedzenie to coś, czym powinniśmy się dzielić, a najlepiej spożywać je wspólnie. Dlatego zamiast zostawiać malucha samego przy stole, zjedz razem z nim. Dobierz też odpowiedni zestaw obiadowy dla dziecka. Niezbyt głęboka i dobrze wyprofilowana łyżka, zaokrąglony widelec i nożyk oraz kolorowe i odporne na uszkodzenia naczynia (najlepiej z nietłukącego się tworzywa). Barwny talerzyk z ulubionymi bajkowymi postaciami naprawdę potrafi zdziałać cuda.

\n

Zachęcanie dziecka do jedzenia wymaga również innego rodzaju kreatywności. Przecież sami lubimy, gdy potrawy są ciekawie podane. Dlatego koniec z nudą! Kaszę manną ozdób kolorowym wzorkiem z soku, na talerz połóż kanapkę-buźkę, wyczaruj apetyczną mozaikę z kukurydzy, marchewki i groszku… Zawsze możesz też zainspirować się pomysłami z sieci. A jeśli pomimo tego posiłki nadal nie będą obywać się bez problemów, to przypomnij sobie, ile znanych ci dzieci po prostu z tego wyrosło…


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *