Zamknij
Polecamy

Wikusia chodzi do przedszkola, dzieci codziennie zajadają się tam drożdżowym...Czytaj więcej Pierwsze, nieśmiałe kroki stawiane przez nasze dziecko to powód do wielkiej r...Czytaj więcej

Kiedy niemowlę nie chce spać – co zrobić?

Na ogół w czasie ciąży, czytałaś trochę o pielęgnacji niemowlęcia i mniej więcej orientujesz się co i jak. Przeglądałaś różne strony o dzieciach, śledziłaś blogi parentingowe, by jak najlepiej przygotować się do tej wyczekiwanej przez 9 miesięcy roli mamy. No tak, ale co zrobić, kiedy niemowlę nie chce spać?

W większości przypadków okres niemowlęctwa jest najlepszym okresem dla matki, gdyż ta ma poczucie większej swobody w ciągu dnia, bo takie dziecko zazwyczaj przesypia całe dnie. No tak- w większości przypadków. Należy pamiętać, że na spokojny sen naszego maluszka ma wpływ wiele czynników m.in. odpowiednią dawkę ruchu, aktywność w ciągu dnia a także stała pora zasypiania i posiłku.

Dlaczego nie chce spać?

O ile dziecko w ciągu dnia jest ruchliwe, aktywne, ma stałą porę zasypiania i snu, a po prostu nie chce teraz i w tej chwili spać, nie ma powodów do obaw. Być może maluszek teraz i w tej chwili nie chce spać. Należy pamiętać również o tym, że im dziecko jest starsze, tym mniej snu potrzebuje.

A co zrobić, kiedy dziecko notorycznie ma problemy z zasypianiem? W tej sytuacji problem może leżeć zupełnie gdzie indziej np. gorąco w pokoju, potrzeba bliskości mamy. Możemy łatwo nie zauważyć sytuacji, kiedy nasze maleństwo nie zje wystarczającej ilości pokarmu, a także, że boli je brzuszek lub ma niezmienioną pieluchę. W takiej sytuacji, przed położeniem dziecka spać, należy sprawdzić, czy nie ma pełnej pieluszki. Jeśli pomimo zmiany pieluszki, dziecko dalej jest niespokojne i rozdrażnione, połóż je obok siebie by odpoczęło. Zobaczysz, jak szybko się uspokoi.

Co najczęściej sprawia, że maluszek nie chce spać?

Wbrew temu, co piszą i pewnie przeczytałaś w Internecie, wcale nie jest tak trudno określić, czego potrzebuje nasze dziecko. Poniżej kilka z nich, warto sprawdzić wszystkie opcje po kolei:

  • głód – tak jak powiedziałam, ponieważ przystawiamy dziecko do piersi, trudno nam zauważyć, kiedy zjadło ono swój posiłek do końca. Pamiętaj, że jego żołądek przyzwyczajony jest do mniejszych porcji w równych odstępach czasu, więc jeśli chcesz, by dziecko przestało płakać, koniecznie sprawdź, czy nie jest głodne;
  • za gorąco – młodzi rodzice często są przekonani, że dziecko wymaga stałego dogrzewania, ponieważ mu zimno. Otóż nie. Aby nasz maluch mógł spokojnie zasnąć i nie budził się w nocy, zadbaj o to, by temperatura w jego pokoju nie przekraczała 20 stopni. Układ termoregulacji nie działa u niego tak dobrze jak u nas, pamiętaj o tym!
  • Katar – małe dzieci oddychają tylko i wyłącznie przez nos. Jeśli jest zapchany, nie może nie spać zbyt spokojnie.
  • Pełna pieluszka – tak, warto to sprawdzić.
  • Niewygodna pozycja – dzieciom również może być niewygodnie, więc przed położeniem go spać, należy sprawdzić, czy pieluszka nie jest zapięta zbyt ciasno.
  • Odgłosy – dzieci są bardzo wrażliwe na odgłosy, sama o tym pewnie dobrze wiesz. Dlatego, przed i w trakcie snu malucha należy wyciszyć telewizor chociaż i z tym trzeba uważać, bo brak jakichkolwiek odgłosów, sprawia, że dziecko nie czuje się bezpiecznie.

Tagi: ,

Bez komentarzy

Leave a reply

Skomentuj
Wpisz swore imię
Twój adres e-mail

Story Page