• Drukuj
Zamknij
Polecamy

Wikusia chodzi do przedszkola, dzieci codziennie zajadają się tam drożdżowym...Czytaj więcej Pierwsze, nieśmiałe kroki stawiane przez nasze dziecko to powód do wielkiej r...Czytaj więcej

Formalności przed porodem

Zbliża się wielki dzień. Spoglądasz na mocno zaokrąglony brzuch i z radością oczekujesz chwili, gdy weźmiesz w ramiona ukochanego maluszka. Zanim odejdą wody i powitasz nowego członka rodziny, warto pamiętać o formalnych sprawach, jakie trzeba załatwić przed porodem. Ich zaniedbanie wiąże się ze stresem i generowaniem niepotrzebnych trudności. Aby zabezpieczyć prawa swoje i noworodka, należy dopilnować wypełnienia i złożenia w odpowiednich miejscach kilku dokumentów.

U lekarza

Jeśli po urodzeniu dziecka zamierzasz wnioskować o tzw. becikowe, musisz odebrać zaświadczenie o pozostawaniu pod opieką medyczną nie później niż od 10 tygodnia ciąży. Dlatego warto wykonać pierwsze badanie płodu przed upływem tego czasu. Wówczas ginekolog lub położna założą Ci kartę ciąży. Wpisze do niej między innymi Twoją grupę krwi i wyniki badań. Uzyska w ten sposób źródło informacji o stanie zdrowia ciężarnej. Tobie przypomni o każdej kolejnej wizycie. Lekarz wydaje również zaświadczenie potwierdzające ciążę. Przedłożysz je później swojemu pracodawcy. W celu skorzystania ze świadczeń związanych z opieką położnej finansowanych przez NFZ, koniecznie złóż właściwą deklarację. Dotyczyć ma ona nie tylko położnej, ale też lekarza i pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej.

W pracy

Należy przygotować zaświadczenie potwierdzające ciążę i złożyć je u swojego pracodawcy. W przypadku zatrudnienia w oparciu o umowę o pracę nie zdefiniowano prawnie terminu, w jakim trzeba tego dokonać. Zaleca się jednak, aby zrobić to dość wcześnie. Zagwarantujesz sobie w ten sposób, że pracodawca będzie respektował twoje przywileje wynikające z bycia w ciąży. Należą do nich między innymi 8-godzinny dzień pracy, zakaz pracy w nocy i ograniczenie pracy przy komputerze do 4 godzin dziennie. Złożenie zaświadczenia chroni ciężarną przed wypowiedzeniem i rozwiązaniem umowy o pracę. Jeśli sama wypowiedziałaś umowę, nie wiedząc jeszcze, że spodziewasz się dziecka, masz prawo zmienić swoją decyzję. W przypadku, gdy zatrudniono cię na czas określony, czas próbny dłuższy niż miesiąc lub na wykonanie danej pracy, warto dostarczyć zaświadczenie przed 3 miesiącem ciąży. Jeżeli umowa uległaby rozwiązaniu po upływie 3 miesiąca ciąży, ulega ona wydłużeniu do czasu porodu.

Ubezpieczenie

Nawet jeśli nie posiadasz ubezpieczenia, możesz korzystać z każdego ze świadczeń przysługujących pacjentce ze względu na jej stan zdrowia. Bez względu na ubezpieczenie, państwowa służba zdrowia gwarantuje nieodpłatne poprowadzenie ciąży i porodu oraz wykonanie wszelkich niezbędnych badań. Zdecydowałaś się na ubezpieczenie prywatne? Sprawdź, czy Twoja polisa świadczy prowadzenie ciąży oraz czy świadczenia te są dostępne zaraz po podpisaniu umowy.

Chociaż ciąża to bardzo emocjonujący okres w życiu kobiety, warto poświęcić więcej uwagi formalnościom będącym gwarancją praw matki i dziecka. Dbałość o skompletowanie potrzebnych dokumentów nie zajmuje zbyt wiele czasu. Pozwala za to na zyskanie komfortu i poczucia bezpieczeństwa.

Tagi: ,

Bez komentarzy

Leave a reply

Skomentuj
Wpisz swore imię
Twój adres e-mail

Story Page