Ząbkowanie niemowlęcia – jak mu pomóc?


Ząbkowanie to dla większości niemowląt okres trudny i bolesny. Nasze pociechy bywają rozdrażnione i płaczliwe. Pojawiają się problemy ze snem, gorączka i brak apetytu. Jak złagodzić dokuczliwe dolegliwości i poprawić samopoczucie dziecka?

Przede wszystkim masaż

Dokładnie umytym palcem wykonujemy okrężne ruchy masując i delikatnie uciskając dziąsła malucha. Taki zabieg – powtarzany regularnie, kilka razy dziennie – przynosi sporą ulgę. W aptece dostępne są też specjalne silikonowe nakładki na palce. Również same dzieci mogą delikatnie masować swoje dziąsła. Służą do tego specjalne gryzaki. Występują one w formie grzechotek z zamocowanym na ich końcu kółkiem albo inną figurą geometryczną z miękkiego plastiku. Inny model to gryzak gumowy o fantazyjnym kształcie, wypełniony wodą. Warto zaopatrzyć się w różne rodzaje gryzaczków – różnorodność zainteresuje dziecko, odwracając uwagę od swędzenia i obrzęków. Schłodzenie gryzaczka w lodówce wspomoże walkę z bólem. Zabawek nie wolno chować w zamrażarce. Zbyt niska temperatura zaszkodziłaby śluzówce albo doprowadziła do odmrożenia skóry. Przydatne okazują się też masujące smoczki z wypustkami.

Żel łagodzący

Okazuje się niezwykle pomocny w neutralizowaniu dyskomfortu towarzyszącego wyrzynaniu się pierwszych zębów. Preparat skutecznie chłodzi dziąsła. Ma też działanie przeciwbólowe. Jego działanie nie należy jednak do długotrwałych, dlatego lepiej stosować go gdy niemowlę ma problemy z zasypianiem.

Unikaj błędów

Nie dawaj dziecku smoczka oblepionego cukrem lub miodem. Chociaż ząbki dopiero wychodzą, próchnica zagraża im od samego początku. Nie wykorzystuj też skórek chleba jako gryzaków. Pieczywo zawiera gluten, który nie zawsze bywa tolerowany. Nie wcieraj w opuchnięte dziąsła alkoholu – to niebezpieczne i drażniące. Nie karm ząbkującej pociechy gorącymi pokarmami. Zamiast nich przygotowuj posiłki o niższej temperaturze.

Bądź blisko

Cierpiące maleństwo potrzebuje Twojej obecności. Okazuj mu czułość, przytulaj i nie oszczędzaj pieszczot. Z pewnością poprawi to jego samopoczucie.

Wycieranie buzi

Ząbkowanie sprawia, że niemowlęta nadmiernie się ślinią. Ciągle osuszaj skórę wokół ust malucha, żeby nie uległa podrażnieniu. Jeśli jednak buzia malucha będzie zaczerwieniona, smaruj ją tłustym kremem ochronnym.

Ziołowe herbatki

Warto podawać dziecku herbatki z rumianku, melisy lub kwiatu lipy. Naturalnie uspokoją one malucha. Rumianek łagodzi też stany zapalne i zaczerwienienia. Przecieranie dziąseł gazikiem nasączonym w rumianku przynosi ulgę w bólu.

Wizyta u lekarza

Gdy wcześniejsze metody nie pomagają, konieczna jest wizyta u lekarza. Po zbadaniu dziecka przepisze on odpowiedni środek przeciwbólowy, najczęściej ibuprofen lub paracetamol.

Ząbkowanie niemowlęcia nie musi oznaczać płaczu, rozdrażnienia i nieprzespanych nocy. Stosując wyżej opisane metody złagodzimy ból dziąseł i sprawimy, że nasz maluszek poczuje się lepiej.

Dowiedz się więcej o ząbkowaniu.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *