Przed zapłodnieniem i w momencie poczęcia


Co dzieje się w organizmie kobiety przed momentem zapłodnienia? Jak zajść w ciążę?

Cyklicznie, co miesiąc, podczas pierwszego dnia miesiączki, rozpoczyna się dojrzewanie komórki jajowej w jajniku. W momencie ewentualnego zapłodnienia to właśnie od tego dnia liczony będzie 1 tydzień ciąży. Poprzez skumulowanie się w jej pobliżu komórek odżywczych, tworzy się pęcherzyk jajnikowy. W jego wnętrzu znajduje się płyn pęcherzykowy. Na powierzchni jajnika znajduje się pęcherzyk, który pęka. Ten moment nazywany jest owulacją, inaczej jajeczkowaniem.Moment ten przypada pomiędzy dziesiątym, a szesnastym dniem cyklu. Podczas pęknięcia dochodzi do uwolnienia dojrzałej komórki jajowej do jajowodu. Jej przemieszczenie do macicy ułatwione jest dzięki rzęską, które wyścielają jajowód oraz skurczą mięśni jajowodu.

W czasie, gdy komórka jajowa odbywa podróż, z pękniętego pęcherzyka wytwarza się ciałko żółte, które odpowiedzialne jest za wydzielanie estrogenu i progesteronu. Zadaniem tych hormonów jest przygotowanie błony śluzowej macicy, do tego, aby możliwe było zagnieżdżenie się w niej zarodka. Zapobiegają one także pojawieniu się kolejnej owulacji.

Aby doszło do zapłodnienia, do komórki jajowej, w momencie jej znajdowania się w jajowodzie, muszą dotrzeć plemniki. Nie jest to jednak takie proste. Dzięki sile wytrysku nasienie dostaje się w głąb pochwy, następnie do macicy, skąd dzięki ich ruchliwości, do jajowodu, na końcu którego znajduje są dojrzała, gotowa do zapłodnienia, komórka jajowa.

Plemniki wytwarzają enzym – hialuronidazę, który trawi osłonę komórki jajowej. Właśnie w tym momencie, wszystkie pozostałe plemniki, automatycznie wręcz zostają odrzucone.

W momencie przebijania się, plemnik traci akrosom i witkę. To właśnie w plemniku znajduje się materiał z połową cech, które odziedziczy przyszłe dziecko.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *