Ciąża i zwierzęta domowe – zagrożenia czy korzyści?


Jednym z domowników jest pies, kot albo królik? Zamierzasz powiększyć rodzinę, ale nie wiesz, jaki wpływ na zdrowie i bezpieczeństwo matki i dziecka mają futrzani pupile? Jeżeli planujesz zajście w ciążę lub już nosisz w sobie nowe życie, warto poznać realia mieszkania razem ze zwierzęciem.

Ryzyko toksoplazmozy

Toksoplazmoza to odzwierzęca choroba zakaźna wywoływana przez pierwotniaka Toxoplasma gondii. Najczęściej można znaleźć go w kocich odchodach, ale jego obecność stwierdzono też w surowym mięsie oraz roślinach rozwijających się w skażonej glebie. Toksoplazmoza grozi poronieniem, wystąpieniem u dziecka zapalenia siatkówki lub wodogłowia. Choroba przebiega zwykle bezobjawowo, dlatego wydaje się tak podstępna. By zminimalizować ryzyko zarażenia, obowiązek czyszczenia i dezynfekowania kuwety powinna przejąć inna osoba. Warzywa należy dokładnie umyć przed spożyciem.

Listerioza

Inna choroba przenoszona przez zwierzęta, niezwykle niebezpieczna dla ciężarnych to listerioza. Jednak łatwo zarazić się nią również innymi drogami: poprzez niepasteryzowane mleko, surowe ryby i owoce morza oraz przez zakażone mięso.

zwierzęta

Przygarnięcie futrzaka podczas ciąży

Zanim zdecydujesz się na ten krok, musisz sprawdzić dwie kwestie. Po pierwsze, zbadaj swoją odporność na toksoplazmozę. Po drugie: dowiedz się, czy nie występuje u Ciebie alergia na sierść. Dopiero po wykluczeniu ewentualnych zagrożeń można myśleć o adopcji.

Środki ostrożności

Psy i koty trzeba regularnie odrobaczać. Posiadanie zdrowego pupila znacznie zmniejsza szanse na zarażenie się groźną chorobą i pasożytami. Zadbaj też o higienę – myj ręce po każdym kontakcie ze zwierzęciem. Konieczne okazuje się też częstsze odkurzanie mieszkania, by pozbyć się sierści oraz czyszczenie posłania.

Przygotowanie

Jeśli nagle przestaniesz poświęcać uwagę czteronożnemu domownikowi, stanie się on niespokojny i nieufny. Gdy pojawi się dziecko, zwierzę może poczuć się zagrożone i zaatakować malucha. Dlatego tak ważne wydaje się odpowiednie przygotowanie pupila na nadchodzące zmiany. Po pierwsze naucz kota lub psa samodzielnej zabawy. Przyzwyczajaj futrzanego ulubieńca do tego, że nie będziesz już spędzać z nim tyle czasu, co zwykle. Wprowadź zakazy. Zabroń zwierzęciu wchodzenia do sypialni dziecka. Oswajaj też czworonoga z pociechami znajomych lub rodziny. W odpowiednim momencie pozwól mu poznać maleństwo. Takie przygotowanie pozwoli na uniknięcie nieprzyjemnych sytuacji.

Wpływ na samopoczucie i zdrowie

Kontakt ze zwierzęciem poprawia nastrój i uspokaja. Posiadanie psa – jak dowodzą naukowcy – zmniejsza ryzyko pojawienia się alergii lub astmy u dziecka. Wpływa też na kształtowanie się mikroflory jelitowej u noworodków. Kolejna zaleta mieszkania z kudłatym pupilem to utrzymanie dobrej kondycji poprzez regularne spacerowanie.

zwierzęta

Przebywanie pod jednym dachem ze zwierzęciem ma wiele korzyści. Ciężarne powinny jednak pamiętać o ryzyku związanym z zakażeniem groźnymi chorobami, dlatego tak ważna jest dbałość o higienę i znajomość  wszelkich ewentualnych niebezpieczeństw. Jeśli zatroszczymy  się o odpowiednie środki ostrożności, planowanie ciąży nie musi oznaczać pozbywania się czworonożnych ulubieńców.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *