Znieczulenie zewnątrzoponowe – stosować czy nie?


Wielu lekarzom wciąż się wydaje, że poród przepełniony bólem to poród zdrowy, jak najbardziej naturalny. Stanowisko to trochę kłóci się z obecnym, dynamicznym rozwojem medycyny. Skoro są środki, które mają kobiecie pomóc, to dlaczego by z nich nie skorzystać? Ciąża jest czasem wyczekiwania, dlaczego ma się kojarzyć z wyczekiwaniem na niesamowity ból, przez wiele kobiet określanym największym w życiu.Jakie jest źródło bólu? Przede wszystkim powodują go skurcze macicy i rozwarcie szyjki, gdyż dziecko będzie musiało się w jakiś sposób wydostać. Drugim źródłem bólu są pękające tkanki w kanale rodnym. Ból podczas porodu może być powodem, dla którego matka nie będzie chciała mieć drugiego dziecka, a nawet depresji poporodowej, co może doprowadzić do odrzucenia dziecka. Wiele kobiet w ogóle nie decyduje się na dziecko właśnie ze względu na paniczny ból związany z porodem siłami natury. Czy można temu bólowi jakoś zaradzić? Oczywiście, choć niektórzy lekarze nie często stosuję tę metodę, jednak ich postępowanie nie ma żadnego uzasadnienia.

\n

Mowa o znieczuleniu zewnątrzoponowym, zwanym popularnie „blokadą”. Podawane jest poprzez cewnik przymocowany w okolicach nerwów odpowiedzialnych za ból w lędźwiowym odcinku kręgosłupa (omija rdzeń kręgowy, dlatego jego uszkodzenie jest niemożliwe). Sprawia, że kobieta podczas porodu nie odczuwa bólu od 75 do 100% od pasa w dół. Jest jednak w pełni świadoma i może współpracować z lekarzem odbierającym poród.

\n

Przeciwnicy znieczulenia zewnątrzoponowego zaznaczają jednak, że po jego podaniu kobieta gorzej współpracuje z lekarzem, a bardziej musi zdać się na jego pomóc. Dość trudno jest też jej wyczuć skurcze parcia, przez co poród może się wydłużyć. Jeśli znieczulenie zewnątrzonowe zostanie podane źle (nieprawidłowe wkłucie) u kobiety mogą wystąpić bóle głowy, niektórzy też twierdzą, że ze znieczuleniem związane jest występowanie wad u dziecka.

\n

Decyzję o podaniu znieczulenia powinna podjąć kobieta, która najlepiej zna swoje ciało i możliwości organizmu. Każda ma inny próg bólu i może okazać się, że ten uda się jednak przezwyciężyć.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *