Jak wybrać żłobek dla dziecka?


Każdy chce dla swojej pociechy jak najlepiej. Najbardziej korzystne jest siedzenie z maluszkiem w domu, dopóki nie pójdzie on do przedszkola – wówczas jest już dość duży, aby poradzić sobie w obcym środowisku. Jeżeli jednak nie mamy wyjścia i musimy wrócić do pracy to często jedyną opcją jest żłobek. Jak go wybrać, aby mieć pewność, że nasza pociecha jest zadowolona a my możemy być spokojni?

Zorientuj się w lokalizacji

Pierwszą, dość ważną kwestią jest umiejscowienie żłobka. Ważne jest, aby był on blisko Twojej pracy – wówczas możesz podrzucać tam maleństwo w drodze do roboty i odbierać je od razu po tym, jak ją skończysz. Mało tego, w razie jakichkolwiek wątpliwości bądź problemów z pociechą masz możliwość szybkiego wyskoczenia do żłobka i reakcji. Jeżeli na przykład, opiekunki zadzwonią, że dziecko źle się czuje to Ty możesz w mig zjawić się i sprawdzić co się z nim dzieje a w razie potrzeby – zabrać je do domu. To również oczywiste, że mając malucha blisko będziesz dużo bardziej spokojna. Ten komfort psychiczny jest naprawdę wiele warty i dobrze o niego zadbać. Jest to szczególnie ważne na początku, gdy rozstanie na te kilka godzin z Twoim największym skarbem jest dla Ciebie i dziecka bardzo stresujące. Dlatego właśnie dowiedz się więcej o lokalnych żłobkach i podejmij świadomą, mądrą decyzję.

Zasięgnij opinii innych rodziców

Doświadczeni rodzice to skarbnica wiedzy. Jeżeli masz możliwość – popytaj ich czy nie mogą polecić jakiejś sprawdzonej placówki, w której Twojemu dziecku nie będzie działa się żadna krzywda. Dobre opinie upewnią Cię w przekonaniu, że wybór jest słuszny i uspokoją Twoje wyrzuty sumienia związane z oddawaniem bezbronnego maluszka w obce ręce. Jeżeli natomiast inny rodzice mają pewne uwagi do niektórych żłobków – dobrze jest ich również posłuchać. Czasami są to naprawdę cenne rady.

Poznaj opiekunki

Kiedy już zdecydujesz się na żłobek to dobrze jest wiedzieć kto zajmuje się Twoim dzieckiem. Porozmawiaj z opiekunkami i oceń czy robią na Tobie dobre wrażenie. Pytaj je o to, jak Twój maluszek się zachowywał danego dnia oraz czy nie sprawiał problemów. Wykaż zainteresowanie dzieckiem – wówczas opiekunki będą wiedziały, że obchodzi Cię los malucha i powinny dawać z siebie jak najwięcej. Ponadto, jeżeli opiekunki mają dużo do powiedzenia na temat Twojej pociechy to znaczy, że faktycznie przykładały sporą uwagę do zajmowania się nią.

Obserwuj swoje dziecko

Kiedy malec chodzi do żłobka warto również obserwować czy nie zmienia się jego zachowanie. Jeżeli zacznie być przestraszony, często płakać bądź zauważymy jakiekolwiek inne, niepokojące objawy to może być znak, że w żłobku czuje się źle i może mu się tam dziać coś niedobrego.

Dzieci to bardzo ważna kwestia w życiu każdego rodzica. Dbamy o ich dobro i staramy się, aby niczego im nie brakowało. Serce nas ściska, kiedy musimy oddać nasz skarb pod opiekę komukolwiek innemu. Jeżeli jednak jesteśmy do tego zmuszeni to powinniśmy się dobrze zorientować komu i na jakiś warunkach oddajemy naszego maluszka. Dziecko musi być bowiem szczęśliwe a my zadowoleni z opieki nad nim.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *