Poród naturalny czy cesarskie cięcie


Poród to czas, gdy matka oraz dziecko pierwszy raz się ze sobą spotykają. Czas ten naprawdę piękny okazuje się w niektórych przypadkach trochę niebezpieczny. Efektem tego można rodzić nie tylko siłami natury, ale też wykonać zabieg. Drogie Panie, poznajcie różne oblicza porodu – poród naturalny bez interwencji chirurgicznej i cesarskie cięcie z interwencją chirurgiczną.

Poród, czyli zwieńczenie ciąży

Poród stanowi okres, w którym matka wydaje na świat dziecko. Zwieńcza on trwający czterdzieści tygodni, czyli dziewięć miesięcy, okres ciąży. Rozpoczyna się skurczami, które przybierają na sile pojawiając się z coraz częstszą częstotliwością i trwając coraz dłużej. Odchodzą wówczas wody płodowe, a rozwarcie macicy staje się na tyle szerokie, aby płód mógł przez nie przejść. Wówczas dochodzi do porodu właściwego, to znaczy pojawienia się na świecie nowej osoby. Na końcu kobieta rodzi łożysko, potrzebne w jej organizmie tylko dla rozwijającego i wzrastającego w niej płodu. Wszystko wygląda groźnie, ale niemal wszystkie kobiety wychodzą z tego bez szwanku (dowiedz się więcej o ciąży i porodzie).

Poród pojedynczy a poród mnogi

Porody klasyfikuje się między innymi jako pojedyncze oraz mnogie. Do porodu pojedynczego dochodzi wtedy, kiedy na świat w wyniku ciąży pojedynczej przychodzi jedno dziecko – przeważnie matka rodzi je siłami natury. Do porodu mnogiego dochodzi natomiast wtedy, kiedy na świat w wyniku ciąży mnogiej przychodzi dwoje lub więcej dzieci – w tym wypadku, o ile nie występują żadne komplikacje, matka pierwsze dziecko rodzi siłami natury, kolejne natomiast za pomocą cesarskiego cięcia.

Poród naturalny a cesarskie cięcie

Najbardziej popularna klasyfikacja porodów to wyliczanie porodu naturalnego oraz cesarskiego cięcia. Poród naturalny to po prostu rodzenie siłami natury. Cesarskie cięcie oznacza z kolei interwencję chirurgiczną.

Poród naturalny – rodzenie siłami natury

Poród naturalny stanowi poród siłami natury. Oznacza to, że matka własnymi siłami wydaje na świat dziecko. Poród naturalny uchodzi za najlepszą formę porodu, bo podczas niego dziecko nabywa pierwszej odporności. Nie pozostawia on żadnych blizn na kobiecie, która podczas porodu pozostaje  świadoma, aczkolwiek wymaga on od niej więcej siły.

Cesarskie cięcie – rodzenie za pomocą interwencji chirurgicznej

Cesarskie cięcie stanowi poród przy pomocy interwencji chirurgicznej. Oznacza to, że dziecko zostaje wydobyte z matki. Cesarskie cięcie coraz częściej stosuje się dla tak zwanej wygody kobiet, aby nie przeżywały męczarni podczas porodu, w rzeczywistości jednak powinno się je wykonywać tylko w skomplikowanych przypadkach zagrażających zdrowiu i życiu matki oraz dziecka. Pozostawia on blizny na kobiecie, która podczas porodu zostaje nieco otumaniona, choć jednocześnie nie wymaga on od niej żadnego nakładu sił.

Poród naturalny a cesarskie cięcie

Poród naturalny

Cesarskie cięcie

Matka wydaje na świat dziecko

Dziecko zostaje wydobyte na świat z matki

Rodzenie siłami natury

Rodzenie w formie zabiegu chirurgicznego

Nie pozostawia śladów

Pozostawia ślady

Wymaga nakładów siły

Nie wymaga nakładów siły

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *