Jak przemycać warzywa do diety dziecka?


Jeśli twoja pociecha lubi warzywa i sama o nie prosi – należysz do niewielkiego grona bardzo szczęśliwych rodziców. Jeżeli zaś twoje dziecko zakrywa buzię na widok brokułu i krzywi się widząc marchewkę, musisz w nieoczywisty sposób dostarczyć mu witamin i minerałów z warzyw, tak bardzo kluczowych dla prawidłowego rozwoju. Ale jak to zrobić?

Rozwiązuj problemy u źródła

Być może to nie warzywa same w sobie tak odrzucają twojego malucha, a sposób ich przygotowania. Staraj się przetwarzać je na różne sposoby i zachęcaj dziecko do próbowania. Być może gotowana marchewka nie przypadnie mu do gustu, ale ze smakiem będzie chrupał surową? Nie dowiesz się, dopóki nie sprawdzisz.

Nic na siłę

Nie próbuj od razu nakłaniać dziecka do jedzenia brukselki. Metoda małych kroczków jest w tym przypadku nieoceniona. Pozwól dziecku wybierać warzywa, które bardziej przypadają mu do gustu, a widząc postępy nie forsuj malca do jedzenia wszystkiego, co może znaleźć w ogródku. W ten sposób możesz bowiem zniechęcić go do pewnych smaków. Daj sobie i jemu czas – być może kiedyś przekona się do szpinaku.

Ukryte dodatki

Coraz bardziej popularne w Polsce są koktajle owocowe i warzywne, tzw. smoothies. Jeśli twoje dziecko lubi owoce – wykorzystaj to. Z pomocą blendera możesz przygotować koktajl oparty na owocach, ale z dodatkiem warzyw. Wówczas dziecko będzie czuło słodki smak owoców, a ty dostarczysz mu wiele witamin. Próbuj miksować z owocami niewielkie ilości młodego szpinaku w typie baby, kawałek selera lub kilka liści jarmużu.

Zabawne w formie

Dzieci uwielbiają odkrywać świat oczami. Zachęcaj dziecko do sięgania po warzywa poprzez przygotowywanie z nich kolorowych wzorów i układanek. Możesz też poprosić malucha, aby sam ułożył je w wybrany przez siebie sposób – sprawisz mu tym mnóstwo frajdy.

Dawaj dobry przykład

Być może problem w jedzeniu warzyw wynika z tego, że… ty ich nie jesz! Dzieci bacznie obserwują swoich rodziców i biorą z nich przykład. Staraj się więc jeść warzywa razem ze swoją pociechą, mówiąc przy tym o ich dobroczynnych właściwościach.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *