Badania prenatalne – dlaczego warto je wykonywać?


Każda matka, która nosi pod sercem dziecko nie pragnie bardziej niczego, jak tego, aby urodziło się zdrowe. Postęp w medycynie jest dziś tak daleki, że wiele wad genetycznych czy wrodzonych może zostać wykrytych już na etapie wczesnego rozwoju płodu. Możliwe jest to dzięki badaniom prenatalnym. Co one dają i jak się je przeprowadza? Kiedy jest to koniecznością, a kiedy można je wykonać, aby uspokoić rodziców?

Należy zaznaczyć, że badania prenatalne w Polsce są bezpłatne, jeśli spełni się kilka „warunków”. Jednym z nich jest wiek matki – powyżej 35. roku życia, dodatkowo choroby genetyczne i wady występujące u kogoś z członków rodziny ojca lub matki. Nie wszystkie kobiety jednak na tego typu badania się decydują. Krążą mity, że są one niebezpieczne dla dziecka. Jest w tym trochę prawdy, jednak, gdy zaznaczymy, że mowa o badaniach inwazyjnych (ryzyko od 0,5 do 1,5% przypadków). Badania nieinwazyjne są jak najbardziej bezpieczne zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Między rodzajem tych badań jest jeszcze jedna różnica – badania inwazyjne dają pewność co do występowania chorób dzieci, natomiast nieinwazyjne mówią o pewnym prawdopodobieństwie.

\n

\n

Tak, jak już wspomnieliśmy badania prenatalne dzieli się na inwazyjne i nieinwazyjne. Wśród badań inwazyjnych wyróżnia się trzy metody. Amniopunkcja polega na pobraniu płynu owodniowego, który zawiera komórki płodu. Na podstawie próbki bada się zestawy chromosomów dziecka, dzięki czemu możliwe jest wykrycie chorób genetycznych. W badaniach prenatalnych stosuje się również biopsję trofoblastu, czyli kosmówki, której próbka również pozwala na wykonanie analizy DNA. Czasem stosuje się również kordocentezę, podczas której lekarz pobiera próbkę krwi pępowinowej, co pozwala na wykonanie badania cytogenetycznego. Należy zaznaczyć, że wszystkie badania inwazyjne wykonywane są pod ścisłą kontrolą lekarza i przy użyciu specjalistycznego ultrasonografu.

\n

Wśród badań nieinwazyjnych należy wymienić USG genetyczne, dzięki któremu możliwa jest ocena rozwoju narządów płodu – różni się od zwykłego USG tym, iż wykonywane jest zdecydowanie dokładniejszym sprzętem. W badaniach nieinwazyjnych przeprowadza się również test PAPP-a, które polega na wywiadzie lekarskim, USG przezierności karkowej i pobraniu krwi w celu analizy. Test potrójny natomiast polega na wywiadzie lekarskim i analizie próbki krwi pod kątek poziomu składników wytwarzanych przez płód.

\n

Jeśli okaże się, że ciąża jest zagrożona albo podejrzewa się u dziecka wady można wcześnie rozpocząć rehabilitację i leczenie oraz przygotować się jak najlepiej do opieki nad nim.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *