Rola mężczyzny w życiu malucha


Moment, w którym mężczyzna dowiaduje się, że zostanie ojcem, to nie tylko świadomość przeznaczania środków finansowych na dziecko, ale także aktywne uczestniczenie w jego życiu i dorastaniu. Biorąc pod uwagę, że na przestrzeni lat kobiety zdobyły równouprawnienie, rola mężczyzny w życiu dziecka ewoluowała. A więc kim powinien być ojciec w życiu malucha? Odpowiedzi na to pytanie znajdują się w artykule.

Podział obowiązków domowych

Przekonanie, że to matka powinna iść na urlop macierzyński, a następnie pełnić funkcje kucharki, niani i sprzątaczki jest bardzo mylne. W dzisiejszych czasach, gdy pojawiły się kobiety pracujące nie ma takiej klasyfikacji obowiązków. Mężczyzna tak samo jak kobieta może pójść na urlop tacierzyński. Zdarza się to coraz częściej i pozwala bliżej poznać dziecko już od momentu samych narodzin. Należy łamać takie stereotypy. Skoro kobieta może pracować i zarabiać, to podział obowiązków domowych powinien być równy. Może wydawać się to zabawne, ale skutkuje to w późniejszym życiu dzieci. Jeżeli dziecko jest przyzwyczajone, że wszystko w domu robi mama, to wychodzi z takiego samego założenia i wymaga tego od swojej przyszłej żony.

Poświęcanie czasu

Ojciec powinien poświęcać dziecku, jak najwięcej czasu. Oczywiście nie chodzi o odseparowanie malucha od reszty znajomych, tylko aktywne uczestnictwo w życiu. Zazwyczaj zasłoną mężczyzn jest nadmiar obowiązków w pracy. Stanowi to ogromny błąd, ponieważ żadna praca nie jest tak ważna, jak własne dziecko. Lepiej poprzekładać wszystkie obowiązki i plany w taki sposób, aby zabrać gdzieś dziecko, pobawić się z nim, czy też wyjechać na wakacje. Do rodzicielstwa nikt nie zmusza, ale jeśli chce się być ojcem, to trzeba być blisko, a nie uciekać. Ma to ogromny wpływ na późniejszą psychikę dzieci. Jeżeli dzieci spędzały mało czasu z ojcem to zazwyczaj mają problemy z radzeniem sobie w trudnych sytuacjach albo mają żal, który tłamszą głęboko w sobie.

Dobry ojciec to najlepszy przyjaciel

Wychowanie dziecka, to nie tylko nauczanie go, karanie, strofowanie. Ojciec powinien być przede wszystkim wsparciem emocjonalnym dla malucha. Stanowi to podstawę do zdobycia zaufania u dziecka. Mężczyzna powinien zapewnić swojemu potomkowi komfort psychiczny do takiego stopnia, aby być pierwszą osobą, do której malec się zwróci z problemem, nawet tym osobistym. Ma to ogromne znaczenie w dorastaniu dziecka. Jeżeli dziecko jest wyśmiewane przez ojca, porównywane do innych wzorców, to traci pewność siebie i zamyka się przed innymi. Z takich powodów dzieciaki sięgają do niebezpiecznych znieczulaczy problemów, czyli alkoholu, papierosów i narkotyków. Mężczyzna powinien być przy dziecku zarówno w dobrych chwilach, jak i tych trudnych. Trzeba umieć pochwalić, docenić malucha, ale także poradzić, wysłuchać i zrozumieć. Jeśli ojciec będzie przyjacielem dla swojego dziecka, to zdecydowanie ułatwi przechodzenie przez burzliwy okres dojrzewania oraz zapobiegnie kłamstwom.

Ojciec to autorytet

Do tego powinien dążyć każdy mężczyzna, który jest ojcem. Dzieci powinny czerpać wzorce z rodziców. Szczególnym przypadkiem są chłopcy, bowiem powinni nauczyć się samodzielności, bycia wsparciem dla przyszłej partnerki oraz bycia twardym. W tym miejscu trzeba się zastanowić nad swoim postępowaniem. Dzieci, które zaobserwowały niewłaściwe zachowania rodziców często traktują to jako alibi. Jeśli ojciec krzyczy, używa wulgarnych zwrotów w domu, to dzieci zapamiętują to i postępują podobnie, zwłaszcza we wczesnym okresie życia. Trzeba unikać takich sytuacji. Ojciec powinien przede wszystkim pomagać żonie, zwracać się ciepło, a w gorszych momentach stonować emocje. Przy każdej przydarzającej sytuacji pokazywać się z najlepszej strony, a także uczyć jak powinno się postępować. Najważniejsze, aby była między tymi dwoma kwestiami równowaga, czyli wymagać od dziecka tego, co się reprezentuje swoją osobą.

Łatwo można zauważyć, że rola mężczyzny w życiu malucha ma ogromne znaczenie. Warto się nad tym zastanowić. Jeżeli mężczyzna odczuwa niedosyt miłości ze strony swojego ojca, to nie powinien iść w jego ślady, a wręcz przeciwnie – być najlepszym ojcem, jakiego dziecko mogłoby sobie wymarzyć.

Więcej dowiesz się na: https://www.tatento.pl/aa/83/czas-wolny.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *