Pierwsze kroki dziecka w Internecie


Internet to dobrodziejstwo naszych czasów, współczesny rodzic jednak widzi w nim wiele potencjalnych zagrożeń. Pierwszy smartfon, wkrótce pierwszy komputer… Już dawno stało się jasne, że wzbranianie dzieciom dostępu do sieci nie ma większego sensu – czy tego chcemy czy nie, i tak w końcu przekroczą próg wirtualnego świata. Dlatego lepiej upewnić się, że dziecko umie się w nim poruszać i jest świadome wszystkich niebezpieczeństw, które może tam napotkać.

Kontrola rodzicielska

Wiele osób kwestionuje skuteczność programów kontroli rodzicielskiej, słusznie zauważając, że zakaz nie uczy dziecka samodzielnej refleksji. Tzw. filtr rodzinny okazuje się jednak bardzo przydatny zwłaszcza w przypadku młodszych dzieci, które okazjonalnie korzystają z sieci w komputerze rodzica.

Statystyki mówią, że 71% dzieci trafiło w Internecie na treści pornograficzne, 63% z nich przypadkowo. 51% dzieci trafiło na treści przemocy, 61% z nich przypadkowo. Trudno wytłumaczyć maluchowi, jak i dlaczego powinien unikać takich materiałów. Blokada w postaci programu przynajmniej czasowo rozwiązuje problem.

Świadome korzystanie z Internetu

Wraz z dorastaniem dziecka coraz większą rolę w wychowaniu odgrywa edukacja teoretyczna. Chodzi o to, żeby z dzieckiem rozmawiać na ważne tematy, odpowiadać na jego pytania i wątpliwości, ale także kształtować jego własną świadomość. Korzystanie z Internetu, tak jak z innych mediów, wiąże się ściśle z pojęciami dobra i zła. Dziecko musi rozumieć, że choć w sieci roi się od treści niemoralnych, to nie znaczy, że jest na nie przyzwolenie.

Równie istotna jest edukacja praktyczna, czyli nauka konkretnych zasad, które odpowiadają za bezpieczeństwo w Internecie. Najlepszym sposobem jest towarzyszenie dziecku w odkrywaniu wirtualnej rzeczywistości. Rodzic jest tu przewodnikiem, który wskazuje drogę, przestrzega przed zagrożeniami, objaśnia reguły. Ważne, aby młody internauta miał przy tym pewną swobodę. Nadmierna kontrola bowiem może wywołać reakcję negatywną – spuszczone z oka dziecko zapragnie wyrwać się ku nieznanym obszarom sieci.

Dobre nawyki

Istnieje duża szansa, że jeśli na początku swojej przygody z Internetem dziecko nauczy się poruszać w strefie bezpieczeństwa, nie będzie musiało szukać rozrywki czy informacji poza jej granicami. Rodzic może ustalić z dzieckiem, do czego używa się Internetu, po czym wspólnie znaleźć godne zaufania strony. W sieci jest mnóstwo serwisów przeznaczonych specjalnie dla najmłodszych, które nie tylko odpowiadają na ich potrzeby, ale także edukują pod kątem korzystania z Internetu – choćby popularne Sieciaki.

 

Kwestia Internetu jest indywidualną sprawą wychowania i każdy rodzic wybiera swoją metodę. Najważniejsze to postawić wyraźne granice oraz dać do zrozumienia dziecku, że w sieci należy zachować ostrożność i rozsądek.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *