Zagrożenia w czasie ciąży i porodu


Ciąża to nie choroba, a stan. Poród to nie zabieg, a naturalne rozwiązanie jakiegoś stanu. Przeważnie nie powodują one komplikacji, zdarza się jednak, iż pojawia się zagrożenie. Oto najpopularniejsze zagrożenia w czasie ciąży i porodu.

Ciąża – okres oczekiwania

Ciąża to okres, w którym matka oczekuje na narodziny dziecka. Trwa on czterdzieści tygodni, czyli dziewięć miesięcy. Dzieli się na trzy trwające po kwartał trymestry. W tym czasie maluch wzrasta i rozwija się w łonie kobiety przygotowując się do przyjścia na świat. Pierwszy trymestr rozpoczyna się połączeniem komórki plemnikowej z komórką jajową, w wyniku czego tworzy się zygota, a z czasem zarodek, z kolei kończy się utworzeniem zalążków wszystkich organów, a zarodek zaczyna nazywać się płodem. W drugim trymestrze płód rośnie i specjalizują się jego organy, na czele z sercem i mózgiem. W trzecim trymestrze jako ostatnie wykształcają się płuca i wówczas płód przyjmuje pozycję wyjściową, aby pojawić się na świecie.

Ciąża maciczna a ciąża pozamaciczna

Najpopularniejsze zagrożenie dla kobiety w czasie ciąży to ciąża pozamaciczna. Ciąża powinna zawsze rozwijać się w macicy – ma się w tym wypadku do czynienia z ciążą maciczną, czyli po prostu ciąża prawidłowa. Wówczas, o ile nie pojawią się jakieś inne schorzenia lub komplikacje, rozwija się ona pomyślnie i zakańcza się porodem. Ciąża nie powinna rozwijać się w jajowodzie, jajniku, ani szyjce macicy – jest to w tym wypadku ciąża pozamaciczna, a więc ciąża patologiczna. Wówczas kończy się ona poronieniem. Ważne, aby przeprowadzić jak najszybciej zabieg, bo tego rodzaju komplikacja zagraża życiu kobiety.

Poród – czas rozwiązania

Poród to czas, w którym matka rodzi dziecko. Trwa on od kilku do kilkunastu, w skrajnych przypadkach kilkudziesięciu godzin. Dzieli się na trzy etapy. Najpierw pojawiają się skurcze macicy i odchodzą wody płodowe. Następnie następuje poród właściwy, czyli matka rodzi dziecko. Na końcu kobieta rodzi niepotrzebne już w jej łonie łożysko. Poród może odbywać się siłami natury, gdy matka rzeczywiści rodzi dziecko swoimi siłami, albo przez cesarskie cięcie, gdy dokonuje się zabiegu w celu wyjęcia dziecka z matki.

Poród pojedynczy a poród mnogi

Popularnym przypadkiem porodu podwyższonego ryzyka okazuje się poród mnogi, rzadko pojedynczy. W przypadku porodu mnogiego nie rodzi się jedynaka, lecz bliźniaki lub nawet wieloraczki. Nie chodzi o to, że rodzenie tylu dzieci samo w sobie jest niebezpieczne, ale o to, że w przypadku wystąpienia nagłych czy niespodziewanych komplikacji, przy ciąży mnogiej jest to niebezpieczeństwo wyższe niż przy ciąży pojedynczej. Poród pojedynczy, o ile nie zachodzą jakieś komplikacje, powinien odbywać się na zasadzie porodu naturalnego, bo matka rodząc siłami natury, sprawia że dziecko nabywa wówczas pierwszej odporności. Poród mnogi przeważnie przebiega tak, że pierwsze dziecko rodzi się siłami natury, a przy drugim i ewentualnie kolejnym wykonuje się u matki cesarskie cięcie.

Więcej informacji na ciekawe tematy związane z ciążą czy rodzicielstwem znajdziecie na Babyboom.

 

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *