• Drukuj
Zamknij
Polecamy

Wikusia chodzi do przedszkola, dzieci codziennie zajadają się tam drożdżowym...Czytaj więcej Pierwsze, nieśmiałe kroki stawiane przez nasze dziecko to powód do wielkiej r...Czytaj więcej

Czekamy na dzidziusia

Pierwszy trymestr minął bez zakłóceń. Przyszła mama oddycha więc z ulgą, bo ciąża rozwija się prawidłowo, a po okresie mdłości i innych dolegliwości, związanych z adaptacją organizmu do nowej sytuacji, pozostało tylko wspomnienie. Nagrodą za zdrowotne niesnaski jest widok powiększającego się brzuszka. A także bicie serca dziecka, które widoczne przy badaniu USG, jest coraz mocniej odczuwalne w ciele kobiety.

Pora więc zająć się stopniowym gromadzeniem małej wyprawki. Kompletowaniem najpotrzebniejszych ubranek, kosmetyków i sprzętów domowych. Może Wasza rodzina dysponuje wanienką w której niedawno kąpał się synek kuzyna, a może przyjaciółka domu – doświadczona w wychowaniu maluchów  – podpowie, jakie kremy i oliwki warto stosować, by nie uczulić skóry noworodka? Warto, by młodzi rodzice otoczyli się – na te kilka najważniejszych miesięcy – życzliwymi osobami: rodzicami, rodzeństwem, znajomymi z dziećmi. Od takich doświadczonych ludzi dostaniemy więcej przydatnych informacji, niż z podręczników, traktujących „o idealnej pielęgnacji niemowląt” czy z internetowych for, poświęconych „wzorcowemu wychowaniu latorośli”.

 

Oto czekamy na nasze pierwsze dziecko – jak się na nie przygotować, podpowie instynkt rodzicielski. A jeśli chcemy kompetentnych wskazówek, pytajmy o wszystko lekarza rodzinnego, jak również zaprzyjaźnionego pediatry czy psychologa dziecięcego. Nie ma też sensu porównywanie swoich metod wychowawczych z dokonaniami naszych znajomych. Każde dziecko jest inne, tak samo jak każda kobieta w ciąży inaczej przeżywa dziewięć niezwykłych miesięcy przed porodem. Jedna mama zacznie samodzielnie dekorować pokój, szykowany dla berbecia, inna woli przestawić się na relaks i słuchanie ulubionej muzyki, która uspokaja ją i odpręża.

 

Różnie też na nową sytuację będę reagować przyszli tatusiowie. Jedni z ochotą wybierają w sklepach ubrania dla przyszłej mamy i buciki dla wyczekiwanego potomka. Niektórzy panowie, natomiast, skrywają swe uczucia, by nie „podkręcać” niepotrzebnie atmosfery, panującej wokół ciężarnej partnerki. Jakkolwiek Wam mijają te ostatnie miesiące przed szczęśliwym rozwiązaniem, pamiętajcie, że w brzuszku rośnie Ktoś Bardzo Ważny, kto swoim przyjściem na świat da wyraźny sygnał: oto teraz czas na miłość. Czas na czułość, tkliwość i wrażliwość rodzicielską.

Tagi: , , , , ,

Pokaż 1 komentarz

1 komentarz

  • avatar image
    Dla mam
    8 maja 2014 Odpowiedz

    Bardzo ekscytujący moment w życiu rodziców, wspominam własny z rozrzewnieniem :)

Leave a reply

Skomentuj
Wpisz swore imię
Twój adres e-mail

Story Page