Najlepsze gry edukacyjne dla przedszkolaka


Już od dawno wiadomo, że do najmłodszych najlepiej trafia połączenie rozrywki z nauką. Jeśli chcesz zmotywować swojego malucha do kreatywnego spędzania czasu, zaproponuj mu grę edukacyjną. To nie tylko ciekawa zabawa, ale także nieoceniona pomoc w prawidłowym rozwoju dziecka. Zobacz, jakie gry spodobają się przedszkolakowi.

Dlaczego gry edukacyjne działają?

Panuje powszechne przekonanie, że dzieci są niechętne do nauki. Nic podobnego! To właśnie w pierwszych latach naszego życia jesteśmy najbardziej aktywni poznawczo. Uczniowie nudzą się w szkole, bo program nauczania opiera się prawie wyłącznie na podawaniu suchych faktów i robieniu żmudnych zadań. Jak inaczej zainteresować dziecko? Poniżej prezentujemy kilka gier edukacyjnych, które sprawią, że cenna wiedza i potrzebne umiejętności same wejdą do głowy.

Scrabble Junior

Chyba każdy zna popularną grę słowną Scrabble. W standardowej wersji może być zbyt trudna dla kilkulatków, dlatego specjalnie dla nich powstały Scrabble Junior. Obrazki i kolory pomagają dziecku układać wyrazy na zasadzie skojarzeń. W ten sposób zabawa ćwiczy myślenie abstrakcyjne oraz poszerza słownictwo. To właściwie pozycja obowiązkowa na półce każdego przedszkolaka.

Było sobie życie

Gra planszowa inspirowana starą bajką „Było sobie życie” to przyczynek do edukacji zdrowotnej dziecka. W emocjonującej fabule producenci przemycili wiedzę na temat ludzkiego organizmu. Pokaż swojemu maluchowi, że biologia wcale nie musi być nudna. Może wykształcisz przyszłego medyka?

Klasyczne puzzle

To niesamowite, że tak prosta gra przynosi tyle korzyści. Każde dziecko może układać puzzle, wystarczy odpowiednio dobrać ich rozmiar i liczbę. Obrazek z ulubionej bajki dodatkowo zachęci malucha do zabawy. Puzzle to świetny trening dla umysłu – angażują obie półkule mózgu, wspomagając integrację układu nerwowego. Rozwijają także pamięć roboczą oraz inteligencję przestrzenną.

Quiz – różne rodzaje

Quiz również jest grą uniwersalną – można dostosować poziom trudności do wieku dziecka. Zagraj z maluchem lub zaproś do udziału rodzeństwo. Formuła teleturnieju i element rywalizacji stale trzymają uwagę w napięciu, dzięki czemu mózg lepiej zapamiętuje informacje. To bardzo dobry pomysł na utrwalenie wiadomości lub zapoznanie przedszkolaka z tematami, z którymi wcześniej nie miał do czynienia.

 

W sklepach zabawkarskich i księgarniach znajdziesz różne odmiany powyższych gier, a także wiele innych propozycji dla najmłodszych. Nie zniechęcaj się, jeśli któraś z nich nie przypadnie do gustu twojemu dziecku – do wyboru jest mnóstwo rozmaitych zabaw edukacyjnych.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *