Zamknij
Polecamy

Wikusia chodzi do przedszkola, dzieci codziennie zajadają się tam drożdżowym...Czytaj więcej Pierwsze, nieśmiałe kroki stawiane przez nasze dziecko to powód do wielkiej r...Czytaj więcej

Mleko modyfikowane – wszystko, co musisz wiedzieć

dziecko karmione z butelki

Bardzo często się zdarza, że z jakichś powodów matka nie może karmić piersią albo decyduje się wcześniej odstawić naturalny pokarm. W takich sytuacjach maluchowi podaje się mleko modyfikowane. W sklepach i aptekach można dostać różne rodzaje mleka. Które będzie najlepsze dla twojego dziecka? Sprawdź, jak wybrać odpowiednie mleko modyfikowane.

Mleko modyfikowane – czym różni się od zwykłego mleka

Malutkim dzieciom nie wolno podawać mleka krowiego, gdyż nadmiernie obciąża ich układ trawienny i nerki. Mleko modyfikowane to produkt, który jest zbliżony składem do mleka kobiecego, dzięki czemu można bezpiecznie je stosować zamiast karmienia piersią. Oto najważniejsze modyfikacje mleka dla najmłodszych:

 • obniżenie zawartości białka
 • zwiększenie zawartości tłuszczów nienasyconych
 • zmniejszenie ilości sodu, potasu i chloru
 • wzbogacenie o witaminy i cenne mikroelementy

Niektórzy rodzice czują obawę przed słowem „modyfikowane”. Czy sztuczny produkt nie będzie szkodliwy dla dziecka? Rozwiewamy wątpliwości – mleko modyfikowane bazuje na naturalnych składnikach, a nad jego formułą pracują specjaliści od żywienia dzieci. Preparat od zaufanej firmy to bezpieczny wybór.

Rodzaje mleka modyfikowanego a wiek dziecka

Mleko modyfikowane dla noworodka będzie różnić się od mleka dla dwulatka składem i właściwościami. Pokarm należy dobrać odpowiednio do wieku dziecka i na bieżąco go zmieniać. Na opakowaniu produktu znajdziesz informację, dla jakiej grupy wiekowej jest przeznaczony. Mamy zatem:

 • mleko początkowe (1 na etykiecie) – 0-6. miesiąc życia
 • mleko następne (2) – 6-12. miesiąc życia
 • mleko typu junior (3, 4, 5) – 1-3. rok życia

Jak widać mleko modyfikowane można stosować jeszcze długo po upływie okresu karmienia piersią. Dzięki temu dobrze sprawdza się jako pokarm przejściowy między mlekiem naturalnym a krowim.

Specjalne rodzaje mleka modyfikowanego

Technologia modyfikacji mleka pozwala na dostosowanie preparatu do indywidualnych potrzeb dziecka. W aptekach kupimy mleko specjalistyczne dla dzieci z problemami zdrowotnymi – nietolerancją laktozy, bólami brzucha, zaparciami i biegunkami, refluksem pokarmowym. Starszym dzieciom można podawać mleko smakowe, na przykład z dodatkiem miodu, banana czy kleiku ryżowego. Dostępne są także mleka modyfikowane w płynie – wygodna alternatywa dla preparatów w proszku, chociaż niekoniecznie bardziej opłacalna.

 

Zanim zdecydujemy się na podanie dziecku mleka modyfikowanego, należy skonsultować się z pediatrą. Odżywianie w najwcześniejszym stadium rozwoju malucha ma ogromne znaczenie dla jego zdrowia i trzeba bardzo ostrożnie dobierać pokarm. Ważne też, aby obserwować, jak dziecko reaguje na dany rodzaj mleka.

Tagi: , ,

Pokaż 1 komentarz

1 komentarz

 • avatar image
  Martyna
  12 marca 2018 Odpowiedz

  Warto jeszcze dodać, że mleko modyfikowane może być również na bazie mleka koziego, które z natury jest bliższe mleku matki niż krowie, np capricare :)to już całkiem popularne mleka w polsce na szczeście

Leave a reply

Skomentuj
Wpisz swore imię
Twój adres e-mail

Story Page