Zamknij
Polecamy

Wikusia chodzi do przedszkola, dzieci codziennie zajadają się tam drożdżowym...Czytaj więcej Pierwsze, nieśmiałe kroki stawiane przez nasze dziecko to powód do wielkiej r...Czytaj więcej

Kolorowanki dla dzieci – jak je dobierać?

kolorowanki dla dzieci

Kolorowanki dla dzieci to doskonały sposób na twórcze spędzanie czasu, wspaniała zabawa i okazja do rozwijania umiejętności. Kolorowanie ćwiczy zdolności manualne, przygotowuje do nauki pisania, pobudza wyobraźnię i kreatywność, pomaga poznawać kolory i kształty, a także staje się znakomitym treningiem koncentracji. Jak odpowiednio dobrać kolorowankę dla naszego malucha?

Dopasuj kolorowankę do możliwości dziecka

Kolorowanki to świetne zabawy dla dzieci, aby jednak kolorowanka zainteresowała dziecko i motywowała je do kreatywnej zabawy, powinna być dopasowana do jego możliwości i aktualnego etapu rozwoju. Zbyt skomplikowane obrazki do malowania zniechęcą młodsze i słabiej rozwinięte dzieci, z kolei te banalne znudzą starsze pociechy. Podstawowa zasada właściwego doboru kolorowanki jest dość oczywista. Im mniejsze zdolności manualne i młodszy wiek malucha, tym prostsza musi być malowanka. Stopień zaawansowania z czasem wzrośnie, podobnie jak umiejętności dziecka.

Jakie kolorowanki dla najmłodszych?

Łatwo odszukać kolorowanki dla maluszków. Poznamy je po dużych rozmiarach, uproszczonych kształtach, mniejszej ilości elementów do wypełnienia kolorem i grubych konturach. Wszystkie charakterystyczne cechy pomogą dziecku w zrozumieniu tego, co przedstawia obrazek i ułatwią pokolorowanie go. Szeroka kreska konturów sprawi, że maluch nie pomaluje kredką tła poza linią. Jeśli maluch ładnie i dość precyzyjnie koloruje, widzi efekt swojej pracy i jest z niego zadowolony. Wzrasta wówczas jego samoocena, co wydaje się bardzo ważne dla właściwego rozwoju.

Które kolorowanki dla starszych dzieci?

Wraz z wiekiem dziecka należy stopniowo przechodzić od kolorowanek najprostszych do tych bardziej zaawansowanych. Im dziecko jest lepiej rozwinięte i sprawniej posługuje się kredkami, tym trudniejsze muszą stawać się malowanki. Trzeba zadbać o większy poziom skomplikowania i szczegółowości obrazków. Kontury powinny być cieńszymi liniami, a proste kształty porzucić na rzecz rozbudowanych kompozycji z postaciami i przedmiotami umieszczonymi w konkretnej scenerii.

Jak dobrać narzędzia do kolorowania?

Podstawowym narzędziem do kolorowania są kredki. Na początku przygody z kreatywną zabawą trzeba wybierać przybory prostsze w użyciu, na przykład kredki świecowe. Miękkie, krótkie i grube, łatwo chwycić i utrzymać w dłoni. Najlepiej zdecydować się na kilka podstawowych kolorów, by nie rozpraszać malucha. Z czasem, gdy dziecko wyćwiczy już odpowiedni chwyt, zręczność i precyzję, warto wprowadzić trudniejsze narzędzia do kolorowania, czyli kredki ołówkowe. Cienkie, długie i twardsze wymagają więcej siły włożonej w zamalowanie obszaru i należy bardziej się skoncentrować, by używać ich wprawnie. Im dziecko starsze, tym więcej kolorów powinno mieć do wyboru, żeby samodzielnie decydować o barwach malowanego obrazka. Mazaki i farbki to ostatni etap rozbudzający wyobraźnię i szkolący w różnych technikach twórczych.

Dzięki kolorowankom maluchy nauczą się dokładności, wyćwiczą koordynację ruchową i lepiej poznają otaczający je świat. Wzrośnie również ich poczucie własnej wartości, tak ważne dla zrównoważonego rozwoju.

 

Tagi: ,

Bez komentarzy

Leave a reply

Skomentuj
Wpisz swore imię
Twój adres e-mail

Story Page