Szczęśliwe dziecko, czyli jak uniknąć częstych błędów wychowawczych


Wychowanie dziecka to niekończący się proces. Już od pierwszych wspólnych chwil staramy się pokazać maluchowi jak urządzony jest świat i jakich zasad powinien przestrzegać. Z wiekiem jest to coraz trudniejsze zadanie. Jak więc wychować zrównoważone i szczęśliwe dziecko, a jednocześnie uniknąć częstych błędów wychowawczych?

Częste błędy wychowawcze:

Brak konsekwencji

Jeśli w domu obowiązują pewne zasady to należy ich przestrzegać bez względu na sytuację. Dzieci szybko uczą się manipulacji, aby osiągać swoje cele. Skoro założyliśmy, że maluch przed snem myje zęby to nie możemy ulec jego prośbom i płaczom. Odpowiednie wychowanie dziecka to egzekwowanie wcześniej ustalonych reguł daje mu poczucie bezpieczeństwa, a dzięki temu wie, czego spodziewać się w danej sytuacji. Niewykluczone, że nie zawsze będzie mu to odpowiadać.

Żelazna dyscyplina

Bezwzględne podporządkowanie dziecka nie wróży niczego dobrego. Jeśli w domu wykonuje wszystkie polecenia bez mrugnięcia okiem to można się spodziewać, że niepożądane zachowania będą ujawniać się w innym środowisku. Nie wymagaj od malucha, aby zawsze się z Tobą zgadzał i nigdy nie manifestował swojego zdania. Dyscyplina powinna być wyważonym działaniem mającym na celu wprowadzenie pewnych zasad, a nie zduszeniem dziecięcej spontaniczności i radości życia.

Rozmyte granice

Kolokwialnie mówiąc: nie pozwól dziecku wejść sobie na głowę. Maluch, któremu pozwala się na wszystko, szybko zaczyna badać najdalsze granice naszej wytrzymałości. To od dorosłych powinien nauczyć się rozróżniania dobra i zła, więc musi wiedzieć, co mu wolno, a co nie. Jeśli zobaczy, że rodzice niczego mu nie zabraniają spróbuje takich samych, nierzadko destrukcyjnych działań na innych dzieciach czy przedszkolnych opiekunach, a wtedy ciężko będzie nauczyć go rozwagi.

Wyręczanie dziecka

Nie możesz patrzeć jak Twoje dziecko wojuje z widelcem przy obiedzie, a sprzątanie po sobie zabawek zajmuje mu całą wieczność? Nie wyręczaj go. Nauka poprzez praktykę to najszybsza i najskuteczniejsza metoda. Jeśli teraz spożycie posiłku zajmuje pół godziny, to już za dwa tygodnie będzie zajmowało dwadzieścia minut, a za pół roku maluch będzie jednym z najlepiej rozwiniętych motorycznie dzieci w przedszkolu. A to wszystko dzięki temu, że w domu nie był wyręczany przy codziennych czynnościach.

Nieumiejętność słuchania

Często wydaje nam się, że wiemy co jest najlepsze dla naszego dziecka – na przykład gdy podajemy maluchowi obiad, a on chce zjeść tabliczkę czekolady zamiast zupy. Takie sytuacje są normalnością, jednak wystrzegajmy się traktowania dzieci „z góry” w każdej sprawie. Pozwólmy mieć im swoje opinie i słuchajmy tego, co mają nam do powiedzenia. Wykazywanie zainteresowania ich zdaniem na pewno odniesie dobry skutek – dziecko obdarzone odpowiednią ilością uwagi będzie miało mocniejsze przekonanie o własnej racji i wartości.

Chronienie przed złem całego świata

Rodzice często chcą uchronić swoje dziecko przed wszystkim, co może im zaszkodzić. Należy jednak zachować umiar, ponieważ nadopiekuńczość może źle wpływać na rozwój. Maluch musi popełniać błędy, wywracać się na rowerku i brudzić sobie ręce. Osiedlowa piaskownica wygląda jak źródło najgorszych bakterii? Dla Twojego dziecka to najlepsze miejsca spotkań towarzyskich i zawiązywania przyjaźni na śmierć i życie! Pozwól dziecku być dzieckiem (uprzednio ucząc je, że piasku się nie je, a rączki po zabawie należy porządnie umyć mydłem!).


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *