• Drukuj
Zamknij
Polecamy

Wikusia chodzi do przedszkola, dzieci codziennie zajadają się tam drożdżowym...Czytaj więcej Pierwsze, nieśmiałe kroki stawiane przez nasze dziecko to powód do wielkiej r...Czytaj więcej

Jaki pokój dla dziecka

Takie określenie jest bardzo pojemne, bo może odnosić się zarówno do pomieszczenia przystosowanego dla niemowlaka, jak i pokoju zbuntowanego nastolatka. Dziś zajmiemy się jednak pokojem dla kilkulatka.\r\n

\r\n

Dziecięcy pokój powinien być jasny, pogodny i kolorowy. Nie powielajmy jednak schematów – jeśli mamy córeczkę, to absolutnie nie musimy urządzać jej pokoiku w różowym kolorze (no chyba, że mała księżniczka wyraźnie sobie tego życzy). Równie dobrze sprawdzi się kolor błękitny, seledynowy, fioletowy itp. Nie bójmy się kontrastów – nie chodzi przecież o kuchnię czy salon, zresztą intensywne kolory, takie jak np. pomarańcz mogą np. pobudzić mało aktywne dziecko.

\r\n

Ściany można też ozdobić naklejkami z księżniczkami, samochodami czy ulubionymi bohaterami z kreskówek. Jeśli jesteśmy obdarzeni talentem plastycznym, to możemy sami namalować jakąś bajkową postać na ścianie. Dzieci często bawią się na podłodze, dlatego lepiej wyłożyć ją miękką wykładziną (np. w kształcie toru wyścigowego) lub położyć na niej dywanik.

\r\n

Nie zapominajmy, że nasze pociechy szybko rosną, dlatego niektóre elementy wyposażenia powinny być regulowane. Nie trzeba także koniecznie kupować małych mebli – jeśli dziecko nie boi się spać w normalnych rozmiarów łóżku, to nie ma powodu, by sprawiać mu mniejsze, ale mniej praktyczne meble. Pozostałymi standardowymi elementami wyposażenia powinny być: wspomniane łóżko (koniecznie z odpowiednią pościelą), szafa, regały na książki, schowki na zabawki (dobrym rozwiązaniem jest pojemna komoda, wiklinowe kosze lub duże, plastikowe pojemniki) oraz krzesło i biurko, tworzące kącik do nauki.

\r\n

Na biurku musi się znaleźć lampka, która zapewni dobre oświetlenie podczas odrabiania lekcji. Natomiast jeśli twój maluch nadal boi się ciemności, to warto kupić lampkę nocną (czasem wystarczy mała lampka, którą wkłada się bezpośrednio do kontaktu albo przyczepiane do ścian czy sufitu świecące w nocy ozdoby).

\r\n

Pokoje dla dzieci nie są zwykle zbyt duże, dlatego nie zagracajmy ich niepotrzebnymi dodatkami i meblami (np. lepiej sprawdzi się w nim pufa niż fotel). Chodzi również o to, by dzieciaki miały wystarczająco dużo miejsca do zabawy. I najważniejsze: urządzajmy pokój razem z dzieckiem, w końcu to ono będzie w nim przebywać najczęściej, dlatego powinniśmy także uwzględnić jego potrzeby i zainteresowania.

Bez komentarzy

Leave a reply

Skomentuj
Wpisz swore imię
Twój adres e-mail

Story Page