Etapy rozwoju dziecka czyli kilka słów o rozwoju i wzroście


Rozwijamy się całe życie, od poczęcia do śmierci. Konkretne części naszego rozwoju okazują się niezbędne. Dowiedzmy się jak się rozwijamy z naciskiem na to jak rozwijamy się w najwcześniejszych stadiach.

Rozwój

Rozwój to zmiany jakościowe w organizmie. Chodzi więc o to, że po postu zmieniamy się. Rozwój występuje przez całe życie, od poczęcia do śmierci. Wylicza się między innymi: rozwój fizyczny, rozwój psychiczny, rozwój seksualny, czy rozwój społeczny.

Wzrost

Wzrost to zmiany ilościowe w organizmie. Chodzi więc o to, że po prostu rośniemy. Wzrost występuje przez część życia, przeważnie do dwudziestego roku życia.

Rozwój płodowy a rozwój pozapłodowy

Rozwój w podstawowych kategoriach dzieli się na rozwój płodowy oraz rozwój pozapłodowy. Nietrudno się domyślić, iż rozwój płodowy następuje w łonie kobiety, a rozwój pozapłodowy na Ziemi. Warto dodać, iż przebieg rozwoju płodowego rzutuje na późniejszy rozwój pozapłodowy.

Etapy rozwoju

W naszym życiu wylicza się aż dziesięć etapów rozwoju. Etap zarodkowy trwa w pierwszym trymestrze ciąży od poczęcia do utworzenia płodu. Etap płodowy trwa w drugim i trzecim trymestrze ciąży od utworzenia płodu do porodu. Etap noworodkowy trwa przez pierwsze dni życia na Ziemi. Rozwój niemowlęcy trwa w pierwszym roku życia. Etap poniemowlęcy trwa w drugim i trzecim roku życia. Etap dziecięcy trwa od czwartego do dziesiątego roku życia. Etap pokwitania trwa między dziesiątym a dwudziestym rokiem życia. Etap dorosły trwa od dwudziestego do sześćdziesiątego piątego roku życia. Międzyczasie następuje etap przekwitania w mniej więcej pięćdziesiątym roku życia. Ostatni to etap starczy od sześćdziesiątego piątego roku życia do śmierci.

Prenatalne etapy rozwoju

W etapie zarodkowym jajeczko łączy się z plemnikiem tworząc zygotę, a z czasem zarodek, w którym wytwarzają się zalążki wszystkich organów. W etapie płodowym ostatecznie kształtują się wszystkie organy u płodu, który przybiera na masie. To etapy, które w bardzo poważny sposób wpływają na dalsze etapy, a co za tym idzie na funkcjonowanie w życiu.

Wczesne etapy rozwoju

W etapie niemowlęcym maluch przystosowuje do ziemskich warunków życia. W etapie niemowlęcym uczy się podstawowych czynności życiowych jak jedzenie, czy siedzenie. W etapie poniemowlęcym okazuje się on podatny na naukę oraz wychowanie. W etapie dziecięcym maluch zaczyna przygotowywać się do samodzielnego życia.

Chcesz lepiej poznać skoki rozwojowe dziecka? Sprawdź na Babyboom.

Fizyczność kontra psychika

Rozwój fizyczny idzie w parze z rozwojem psychicznym. Niemniej początkowe etapy rozwoju to w sporej mierze rozwój psychiczny oraz wzrost. Dopiero przy pokwitaniu, czyli dojrzewaniu, górę bierze rozwój fizyczny oraz nadal wzrost. Od tej pory rozwój fizyczny i psychiczny nieco spowalniają, do czasy gdy przy przekwitaniu znów powodują tak zwaną burzę wydzielanych przez gruczoły hormonów.

 

 


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *