Zamknij
Polecamy

Wikusia chodzi do przedszkola, dzieci codziennie zajadają się tam drożdżowym...Czytaj więcej Pierwsze, nieśmiałe kroki stawiane przez nasze dziecko to powód do wielkiej r...Czytaj więcej

Etapy rozwoju dziecka czyli kilka słów o rozwoju i wzroście

Rozwijamy się całe życie, od poczęcia do śmierci. Konkretne części naszego rozwoju okazują się niezbędne. Dowiedzmy się jak się rozwijamy z naciskiem na to jak rozwijamy się w najwcześniejszych stadiach.

Rozwój

Rozwój to zmiany jakościowe w organizmie. Chodzi więc o to, że po postu zmieniamy się. Rozwój występuje przez całe życie, od poczęcia do śmierci. Wylicza się między innymi: rozwój fizyczny, rozwój psychiczny, rozwój seksualny, czy rozwój społeczny.

Wzrost

Wzrost to zmiany ilościowe w organizmie. Chodzi więc o to, że po prostu rośniemy. Wzrost występuje przez część życia, przeważnie do dwudziestego roku życia.

Rozwój płodowy a rozwój pozapłodowy

Rozwój w podstawowych kategoriach dzieli się na rozwój płodowy oraz rozwój pozapłodowy. Nietrudno się domyślić, iż rozwój płodowy następuje w łonie kobiety, a rozwój pozapłodowy na Ziemi. Warto dodać, iż przebieg rozwoju płodowego rzutuje na późniejszy rozwój pozapłodowy.

Etapy rozwoju

W naszym życiu wylicza się aż dziesięć etapów rozwoju. Etap zarodkowy trwa w pierwszym trymestrze ciąży od poczęcia do utworzenia płodu. Etap płodowy trwa w drugim i trzecim trymestrze ciąży od utworzenia płodu do porodu. Etap noworodkowy trwa przez pierwsze dni życia na Ziemi. Rozwój niemowlęcy trwa w pierwszym roku życia. Etap poniemowlęcy trwa w drugim i trzecim roku życia. Etap dziecięcy trwa od czwartego do dziesiątego roku życia. Etap pokwitania trwa między dziesiątym a dwudziestym rokiem życia. Etap dorosły trwa od dwudziestego do sześćdziesiątego piątego roku życia. Międzyczasie następuje etap przekwitania w mniej więcej pięćdziesiątym roku życia. Ostatni to etap starczy od sześćdziesiątego piątego roku życia do śmierci.

Prenatalne etapy rozwoju

W etapie zarodkowym jajeczko łączy się z plemnikiem tworząc zygotę, a z czasem zarodek, w którym wytwarzają się zalążki wszystkich organów. W etapie płodowym ostatecznie kształtują się wszystkie organy u płodu, który przybiera na masie. To etapy, które w bardzo poważny sposób wpływają na dalsze etapy, a co za tym idzie na funkcjonowanie w życiu.

Wczesne etapy rozwoju

W etapie niemowlęcym maluch przystosowuje do ziemskich warunków życia. W etapie niemowlęcym uczy się podstawowych czynności życiowych jak jedzenie, czy siedzenie. W etapie poniemowlęcym okazuje się on podatny na naukę oraz wychowanie. W etapie dziecięcym maluch zaczyna przygotowywać się do samodzielnego życia.

Chcesz lepiej poznać skoki rozwojowe dziecka? Sprawdź na Babyboom.

Fizyczność kontra psychika

Rozwój fizyczny idzie w parze z rozwojem psychicznym. Niemniej początkowe etapy rozwoju to w sporej mierze rozwój psychiczny oraz wzrost. Dopiero przy pokwitaniu, czyli dojrzewaniu, górę bierze rozwój fizyczny oraz nadal wzrost. Od tej pory rozwój fizyczny i psychiczny nieco spowalniają, do czasy gdy przy przekwitaniu znów powodują tak zwaną burzę wydzielanych przez gruczoły hormonów.

 

 

Tagi: ,

Bez komentarzy

Leave a reply

Skomentuj
Wpisz swore imię
Twój adres e-mail

Story Page