Kangurowanie dzieci, czyli dlaczego noszenie w chuście jest dobre


W ostatnich latach chusty zyskują coraz więcej fanów. Jest to metoda szczególnie popularna wśród młodych, aktywnych i wyedukowanych rodziców, którzy nie wierzą w mity na temat noszenia w chuście, lecz naukowe fakty. A te mówią co innego niż ich przeciwnicy. Przede wszystkim warto pamiętać, że chusty to nie wymysł gwiazd i celebrytów. Jest to tradycyjny sposób opieki nad dziećmi w wielu kulturach. Przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa, noszenie w chuście jest całkowicie zdrowe.

Rodzicielstwo bliskości dzięki chustom do noszenia

Choć naukowcy przeprowadzili badania na temat wpływu noszenia dziecka w chuście na jego rozwój, które nie wykazały żadnych zmian, to głos przeciwników wciąż jest głośny. Sprawa wygląda trochę jak z antyszczepionkowcami. Wszystko sprowadza się do do prawidłowego użycia takiego narzędzia. Zalet chust do noszenia dzieci jest sporo, najlepiej zacząć od rodzicielstwa bliskości. jest to podejście do wychowywania dzieci, opierające się na bliskim kontakcie i odpowiadaniu na potrzeby dziecka w pierwszych latach życia, gdy kształtuje się jego emocjonalność. W związku z tym warto nosić dziecko, ponieważ uczy się ono wielu rzeczy w ramionach opiekuna. Potwierdzono, że takie dzieci są mniej kapryśne, a jego wrażliwość jest usprawniona, co z kolei wpływa stymulowanie odkrywania świata. Bliskość rodzi zaufanie.

Aktywny wpływ kangurowania na dziecko

Najczęstszym zarzutem przeciw jest powoływanie się na deformowanie kręgosłupa dziecka. Tymczasem to właśnie chusta pozwala na zachowanie naturalnej fizjologicznej pozycji w trakcie noszenia (tzw. rogalika). Odpowiednie wygięcie i rozstaw nóżek sprawia, że chusty nadają się już od pierwszych dni życia. Dodatkowo noszenie w chuście ma też korzystny wpływ na układ przedsionkowy, stymulację błędnika, normalizację napięcia mięśniowego oraz wypracowanie odpowiednich odruchów, co kształtuje postawę dziecka.

Co jeszcze przemawia na ich korzyść? To, że chusty podtrzymują główkę i stabilizują kręgosłup dziecka, które przylega klatką do klatki matki, skóra w skórę. Oczywiście tak bliski kontakt z matką zapewnia dziecku bezpieczeństwo i buduje więź z obojgiem rodziców.

Chustonoszenie poleca się również dzieciom z: hipotonią, obniżonym napięciem mięśniowym, asymetrią budowy, dysplazją bioder. Wówczas zaleca się konsultację ze specjalistą, bo nosić można, ważne by nie zaszkodzić choremu maluchowi.

Technika noszenia i wiązania

W noszeniu w chuście najistotniejsze jest by trzymać dziecko klatką piersiową do swojej. Spowodowane jest to ograniczeniem bodźców, które w nadmiarze źle wpływają na noworodki oraz przybraniem pozycji tzw. rogalika. Ta zasada dotyczy także nosidełkach i siedziskach ergonomicznych. Jeśli zaś chodzi o samo zawiązanie chusty, to jest to proste o ile wcześniej przejdziemy małe przeszkolenie. Dobrze jest mieć kogoś do asekuracji oraz na początku przećwiczyć na lalce. W wielu miastach istnieją liczne kluby zrzeszające noszące mamy i to one organizują chustowe spotkania, szkolenia i wykłady. Warto poszukać tego w swoim mieście i nauczyć się od praktyków.

Jaką chustę wybrać?

To najczęściej zadawane pytanie w tym temacie. Najbardziej bezpieczne są chusty wykonane w całości z naturalnych materiałów. Ma to na celu zapewnienie przewiewności oraz zapewnienie swobody. Co do koloru i wzorów panuje pełna dowolność. Na rynku są dostępne modele chust: tkanych, elastycznych, kółkowych, pouch (hamak na jedno ramię), Mei-Tai, nosidła ergonomiczne. Ważne jest by przy wyborze uwzględnić własne wymiary, czyli wzrost i wagę, jest to spowodowane różnymi długościami chust.

Dla kogo chusta

Praktycznie dla każdego kto chce praktykować takie rozwiązanie. Najczęściej po chusty sięgają rodzice mający aktywny tryb życia, którzy dużo się przemieszczają, wędrują po górach, ale też często robią samodzielne zakupy, bo dzięki chuście mamy wolne ręce. Dodatkową korzyścią może być fakt, że nasz kręgosłup lepiej znosi noszenie w chuście niż na rękach. Ciężar dziecka jest wówczas rozłożony na oba ramiona i poprawia sylwetkę.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *