• Drukuj
Zamknij
Polecamy

Wikusia chodzi do przedszkola, dzieci codziennie zajadają się tam drożdżowym...Czytaj więcej Pierwsze, nieśmiałe kroki stawiane przez nasze dziecko to powód do wielkiej r...Czytaj więcej

Higiena po porodzie

Po porodziePoród już minął i dziecko jest już na świecie. Czas wrócić do stanu przed ciążą. W pierwszych tygodniach po porodzie bardzo ważna jest podwyższona higiena.

\n

Okres 6 tygodni zaraz po porodzie, czyli połóg, to okres w którym następuje powrót organizmu do stanu przed zajściem w ciążę. W tym czasie goją się obrażenia porodowe i pojawia się wydzielina z dróg rodnych. Zawiera ona resztki zmienionej w ciąży błony śluzowej macicy wraz z krwią z jamy macicy oraz treścią śluzową i surowiczą. Obfitość wydzieliny jest różna dla każdej kobiety. Zazwyczaj początkowo są one bardzo obfite by całkowicie zaniknąć w 5-6 tygodniu po porodzie. Obserwując wygląd wydzieliny można stwierdzić czy nie wdało się zakażenie i czy wszystko przebiega prawidłowo.

\n

Kobieta musi czuć się komfortowo od razu po porodzie co oznacza, że ważne jest by opanować wydostawanie się wydzieliny, co często może powodować dyskomfort u świeżo upieczonej mamy. W tym celu warto stosować większe w rozmiarze podpaski. Należy pamiętać aby często je zmieniać by nie doszło do przykrych sytuacji.

\n

Jeśli kobieta większość czasu spędza jednak w łóżku warto zaopatrzyć się w podkłady higieniczne. Podkład higieniczny wykonany jest zazwyczaj z podgumowanej frotty na gumce, co chroni przed zsuwaniem się maty z materaca. Można go używać zamiast prześcieradła. Dzięki swojej wodoodporności doskonale chroni łóżko w takich sytuacjach jak ta zaraz po porodzie. Podkład może być prany w temperaturze do 95 stopni, co sprawia, że utrzymanie higieny podkładu nie stanowi większego problemu. Ważne jest by podkład utrzymywać w czystości, by nie wdało się żadne zakażenie czy infekcja. Warto zaopatrzyć się w dwa lub więcej podkładów by móc je regularnie wymieniać i prać.

\n

Zastosowanie opisanego wyżej podkładu higienicznego pozwoli kobiecie na praktycznie bezstresowe przejście przez pierwszy okres po urodzeniu.

Pokaż 1 komentarz

1 komentarz

  • avatar image
    Majka
    7 maja 2015 Odpowiedz

    Bardzo dobry temat bo niezwykle ważny :)

Leave a reply

Skomentuj
Wpisz swore imię
Twój adres e-mail

Story Page