• Drukuj
Zamknij
Polecamy

Wikusia chodzi do przedszkola, dzieci codziennie zajadają się tam drożdżowym...Czytaj więcej Pierwsze, nieśmiałe kroki stawiane przez nasze dziecko to powód do wielkiej r...Czytaj więcej

Kalendarz szczepień 2019 – zmiany

kalendarz szczepień

Jak prezentuje się obecnie kalendarz obowiązkowych szczepień? Sprawdź zmiany wprowadzone we wcześniejszych harmonogramach.

Szczepienie przeciw gruźlicy

Pierwsza istotna modyfikacja dotyczy szczepienia przeciwko gruźlicy podawanego w pierwszej dobie życia. Dotąd noworodki obowiązkowo musiały być zaszczepione. Teraz ma się to zmienić. Szczepienie przeciwko gruźlicy podawane będzie dziecku tuż przed opuszczeniem szpitala. To dobra wiadomość w szczególności dla wcześniaków i innych noworodków, które muszą pozostać w szpitalu przez dłuższy czas.

Szczepienie przeciw odrze, śwince i różyczce

Zmiany w kalendarzu szczepień 2019 dotyczą także obowiązkowych szczepień przeciwko odrze, śwince i różyczce. Przyjmuje się je w dwóch dawkach. Pierwszą w 13. miesiącu życia dziecka, a drugą w momencie, gdy dziecko ukończy 10 lat. Zmiana dotyczy drugiej dawki szczepionki. Będzie ona obowiązkowa już w momencie, kiedy dziecko skończy 6 lat. Dzieci, które skończyły 6 lat zanim wprowadzono zmianę, przyjmą drugą dawkę według starych zasad. Szczepionka przeciwko odrze, śwince i różyczce zawiera żywe, lecz osłabione i zmodyfikowane wirusy. Mają one stymulować układ odpornościowy do wytwarzania przeciwciał i zwalczania infekcji.

Nowe szczepienia obowiązkowe

Opisane zmiany nie są jedynymi zaplanowanymi przez ministerstwo zdrowia. Ze względu na procedury nie wejdą one jednak do kalendarza na rok 2019. Nowymi szczepieniami obowiązkowymi mają być szczepienia na rotawirusy, meningokoki i HPV. Ministerstwo chce również wprowadzić obowiązkowe szczepienie przeciwko różyczce dla kobiet w 19. roku życia. Dlaczego? Różyczka jest bardzo niebezpieczną chorobą, szczególnie w okresie ciąży.

Kalendarz szczepień obowiązkowych zostanie opublikowany do końca października. Przed ukończeniem drugiego roku życia dzieci są szczepione około 20 razy, by ochronić je przed najbardziej popularnymi chorobami. Szczepienia wiążą się z wkłuciem igły i bólem. Dowiedz się, jak go złagodzić.

Sposoby na łagodzenie bólu podczas szczepień:

– bądź blisko

– nakarm dziecko w trakcie lub tuż po szczepieniu

– masuj skórę dziecka

– podaj słodki napój – cukier łagodzi ból

– rozbawiaj dziecko

– zapytaj o maść znieczulającą

– poproś o podanie szczepionki skojarzonej, zmniejszającą liczbę szczepień

Bez komentarzy

Leave a reply

Skomentuj
Wpisz swore imię
Twój adres e-mail

Story Page