• Drukuj
Zamknij
Polecamy

Wikusia chodzi do przedszkola, dzieci codziennie zajadają się tam drożdżowym...Czytaj więcej Pierwsze, nieśmiałe kroki stawiane przez nasze dziecko to powód do wielkiej r...Czytaj więcej

Popularne mity na temat płodności

Osoby planujące ciążę nierzadko powtarzają mity na temat płodności. Dziś obalamy najpowszechniejsze z nich.

Wydłużony czas płodności

Obecnie czas naszego życia jest znacznie dłuższy niż kiedyś. Ponadto kobiety znalazły sposoby na zachowanie młodego, zdrowego wyglądu. Czas nie zatrzymuje się jednak w kwestii płodności. Szacuje się, że szanse na zajście w ciążę u 45-letniej kobiety wynoszą zaledwie 28%, a powyżej tego wieku są bliskie zeru.

Kobiety osiągają szczyt płodności w wieku 21-24 lat

W rzeczywistości płodność każdej kobiety zaczyna stopniowo spadać po przekroczeniu 20 roku życia. Jeśli nie jest się gotowym na ciążę przed 30-tką, można rozważyć zamrożenie jajeczek. Pozwoli to na na zmniejszenie ewentualnych problemów z poczęciem dziecka.

Niepłodność to głównie problem kobiet

Około 40% problemów z zapłodnieniem wynika z zaburzeń owulacyjnych u kobiet, endometriozy albo choroby jajowodów. Jednakże kolejne 40% jest wynikiem niewielkiej liczby lub słabej ruchliwości plemników w spermie mężczyzny. Trudno więc przypisywać problem niepłodności którejkolwiek płci.

Wzrost temperatury ciała kobiety to idealny moment na poczęcie

Wzrost temperatury ciała kobiety nie zawsze wiąże się z wejściem w fazę owulacji. Z tego powodu metoda reagowania na zmianę temperatury jest zawodna i wcale nie ułatwia poczęcia dziecka. Kobiety pragnące zajść w ciążę powinny zwracać szczególną uwagę na regularność cykli i średnią długość ich trwania. Najmniejsze szanse na poczęcie są w dniach poprzedzających miesiączkę, w trakcie jej trwania i kilka dni po jej zakończeniu.

Pozycja seksualna ma wpływ na płodność

Nie ma żadnego związku między pozycją a szansami na zajście w ciążę. Ważne jest natomiast to, co dzieje się po stosunku. Kobieta powinna przez chwilę poleżeć w łóżku, aby plemniki mogły dotrzeć w odpowiednie miejsce.

Seks należy uprawiać jedynie w dni płodne

Przeżywalność plemników w drogach rodnych wynosi 6 dni. Aktywność seksualna w dniach poprzedzających owulacją również może zakończyć się poczęciem. Ograniczanie współżycia do dni płodnych znacząco zmniejsza szanse na zapłodnienie.

Picie syropu na kaszel zwiększa płodność

Skoro syrop rozrzedza wydzielinę zalegającą w gardle, równie dobrze może mieć wpływ na upłynnienie śluzu pochwowego – takie rozumowanie leży u podstaw tego mitu dotyczącego płodności. Aby zwiększyć szanse na zajście w ciążę w ten sposób, trzeba by było wypić ogromne ilości syropu, a to z pewnością nie miałoby dobrego wpływu na zdrowie.

Za drugim razem łatwiej zajść w ciążę

W zasadzie to po urodzeniu pierwszego dziecka można mieć problemy z poczęciem kolejnego. Ciąża potwierdza płodność dwójki partnerów tylko w konkretnym momencie, a ona może zmienić się z czasem.

To już wszystkie mity na temat płodności, które udało się nam rozwiać. Z jakimi przekonaniami dotyczącymi starania się o dziecko zdarzyło się Wam spotkać? Napiszcie w komentarzach!

Bez komentarzy

Leave a reply

Skomentuj
Wpisz swore imię
Twój adres e-mail

Story Page