Osoby planujące ciążę nierzadko powtarzają mity na temat płodności. Dziś obalamy najpowszechniejsze z nich.
Wydłużony czas płodności
Obecnie czas naszego życia jest znacznie dłuższy niż kiedyś. Ponadto kobiety znalazły sposoby na zachowanie młodego, zdrowego wyglądu. Czas nie zatrzymuje się jednak w kwestii płodności. Szacuje się, że szanse na zajście w ciążę u 45-letniej kobiety wynoszą zaledwie 28%, a powyżej tego wieku są bliskie zeru.
Kobiety osiągają szczyt płodności w wieku 21-24 lat
W rzeczywistości płodność każdej kobiety zaczyna stopniowo spadać po przekroczeniu 20 roku życia. Jeśli nie jest się gotowym na ciążę przed 30-tką, można rozważyć zamrożenie jajeczek. Pozwoli to na na zmniejszenie ewentualnych problemów z poczęciem dziecka.
Niepłodność to głównie problem kobiet
Około 40% problemów z zapłodnieniem wynika z zaburzeń owulacyjnych u kobiet, endometriozy albo choroby jajowodów. Jednakże kolejne 40% jest wynikiem niewielkiej liczby lub słabej ruchliwości plemników w spermie mężczyzny. Trudno więc przypisywać problem niepłodności którejkolwiek płci.
Wzrost temperatury ciała kobiety to idealny moment na poczęcie
Wzrost temperatury ciała kobiety nie zawsze wiąże się z wejściem w fazę owulacji. Z tego powodu metoda reagowania na zmianę temperatury jest zawodna i wcale nie ułatwia poczęcia dziecka. Kobiety pragnące zajść w ciążę powinny zwracać szczególną uwagę na regularność cykli i średnią długość ich trwania. Najmniejsze szanse na poczęcie są w dniach poprzedzających miesiączkę, w trakcie jej trwania i kilka dni po jej zakończeniu.
Pozycja seksualna ma wpływ na płodność
Nie ma żadnego związku między pozycją a szansami na zajście w ciążę. Ważne jest natomiast to, co dzieje się po stosunku. Kobieta powinna przez chwilę poleżeć w łóżku, aby plemniki mogły dotrzeć w odpowiednie miejsce.
Seks należy uprawiać jedynie w dni płodne
Przeżywalność plemników w drogach rodnych wynosi 6 dni. Aktywność seksualna w dniach poprzedzających owulacją również może zakończyć się poczęciem. Ograniczanie współżycia do dni płodnych znacząco zmniejsza szanse na zapłodnienie.
Picie syropu na kaszel zwiększa płodność
Skoro syrop rozrzedza wydzielinę zalegającą w gardle, równie dobrze może mieć wpływ na upłynnienie śluzu pochwowego – takie rozumowanie leży u podstaw tego mitu dotyczącego płodności. Aby zwiększyć szanse na zajście w ciążę w ten sposób, trzeba by było wypić ogromne ilości syropu, a to z pewnością nie miałoby dobrego wpływu na zdrowie.
Za drugim razem łatwiej zajść w ciążę
W zasadzie to po urodzeniu pierwszego dziecka można mieć problemy z poczęciem kolejnego. Ciąża potwierdza płodność dwójki partnerów tylko w konkretnym momencie, a ona może zmienić się z czasem.
To już wszystkie mity na temat płodności, które udało się nam rozwiać. Z jakimi przekonaniami dotyczącymi starania się o dziecko zdarzyło się Wam spotkać? Napiszcie w komentarzach!