Higiena rąk i paznokci u dzieci


Krótkie paznokcie mają istotne znaczenie dla utrzymania higieny, a ręce musza być myte przed jedzeniem i po korzystaniu z nocnika lub „pomocy” przy zmianie pieluszek.

Pielęgnacja paznokci dziecka w domu

Próbuj obcinać paznokcie dziecka małymi, zakrzywionymi nożyczkami, namawiając je do większego zainteresowania i współpracy. Zapytaj, który paznokieć ma być następny i jakiej ma być długości. Nie obcinaj paznokci zbyt krotko: powinny sięgać czubka palca i mieć odpowiednio do niego zaokrągloną linie. Jeżeli nożyczki sprawiają kłopoty, spróbuj cążek. Dzieci nielubiące obcinania paznokci często wolą pilniczek i szybko mogą nauczyć się nam pomagać w wykonywaniu tego zabiegu.

Pielęgnacja paznokci dziecka u manikiurzystki

Innym rozwiązaniem będzie zabranie dziecka na własną wizytę u manikiurzystki. Posadź malucha obok siebie, żeby mógł zobaczyć, jakie zabiegi wykonuje kosmetyczka na twoich dłoniach i paznokciach. Niech maluch przekona się, że jest to dla ciebie bardzo przyjemne. Po wyjściu z gabinetu możesz zachwalać swoje paznokcie i dłonie. Naturalna u dzieci w tym wieku jest chęć do naśladowania, a szczególnie naśladowania dorosłych. Spróbuj więc odegrać z nim w domu scenkę u manikiurzystki, dziecko być może zadziwi Cię chęcią do pielęgnacji jego dłoni.

Mycie rąk i pielęgnacja dłoni

Maluch bardziej polubi uczucie związane z myciem rąk, jeżeli weźmiesz jego ręce miedzy swoje, wcześniej namydlone. Wkrótce spodoba mu się też robienie baniek przy pomocy namydlonych rączek. Kiedy zacznie to robić musisz tylko trochę dziecku pomóc i przypilnować, aby jego namydlone paluszki nie powędrowały do oczu. Do trzeciego roku maluch będzie już całkiem dobrze radził sobie sam. Możesz dodać mu pewności siebie stawiając, podobnie jak przy ubikacji, stołeczek, aby mógł sięgnąć do umywalki. Uważaj jednak na kurek z gorącą wodą. Jeżeli mały może go odkręcić, lepiej obniżyć temperaturę dopływającej wody (jeżeli da się to w twoim domu zrobić). 50 55°C jest temperaturą bezpieczną, 65-70°C nie.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *