• Drukuj
Zamknij
Polecamy

Wikusia chodzi do przedszkola, dzieci codziennie zajadają się tam drożdżowym...Czytaj więcej Pierwsze, nieśmiałe kroki stawiane przez nasze dziecko to powód do wielkiej r...Czytaj więcej

Kurzajki u dziecka

Dzieci są bardziej podatne na powstawanie kurzajek niż dorośli, podobnie jak osoby starsze i posiadające słaby system odpornościowy. Jeżeli na rączkach lub stopach dziecka pojawiają się brodawki, należy zgłosić się do lekarza.

\n

 

\n

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że kurzajek nie można usuwać w domowych warunkach. Nawet naruszenie ich powierzchni przez zadrapanie może spowodować rozprzestrzenianie się brodawek. Dlaczego? Bo kurzajki są spowodowane zarażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego. Można się nimi zarazić przez kontakt z zarażoną osobą, szczególnie jeśli powłoka ciała jest uszkodzona. Dlatego jeśli w domu jedna osoba ma kurzajki, nie powinna korzystać z tych ręczników, z których korzystają inni. Nie można również obcinać dziecku paznokci tymi samymi nożyczkami, których używają inni domownicy. Należy kategorycznie oduczyć pociechę obgryzania paznokci, bo wirus może przenieść się do jamy ustnej. Kurzajki mogą występować także na stopach – są znacznie bardziej uciążliwe niż te na dłoniach, bo sprawiają ból przy chodzeniu i pod wpływem nacisku wrastają w skórę.

\n

\n

Jak pozbyć się brodawek? Nie ma jednego sprawdzonego środka. Niektóre kurzajki znikają same, ale to rzadkość. Babcinym sposobem jest smarowanie kurzajek sokiem z rośliny nazywanej jaskółczym zielem. Jednak stanowczo odradza się ta metodę alergikom. Można walczyć z brodawkami preparatami dostępnymi w aptece, ale skuteczność nie zawsze jest stuprocentowa. Najlepiej oddać sprawę w ręce fachowca – lekarz dermatolog zdecyduje jaką metodą pozbyć się kurzajek – łyżeczkowaniem, krioterapią miejscową, wstrzykiwaniem bleomycyny.

Tagi: , ,

Bez komentarzy

Leave a reply

Skomentuj
Wpisz swore imię
Twój adres e-mail

Story Page