Jak poradzić sobie z dzieckiem cierpiącym na ADHD ?


Zacznijmy może od rozwiania pewnych wątpliwości dotyczących ADHD. Nie jest to choroba, jak zaczęto powszechnie uważać, a raczej zaburzenie rozwojowe. Wielu rodziców zadaje sobie również pytanie jaka jest przyczyna nadpobudliwości ich dziecka. Dowiedziono naukowo, że o występowaniu tych zaburzeń decydują czynniki genetyczne, choć bywają też następstwem powikłań okołoporodowych. W obliczu tych faktów, mitem okazuje się informacja, iż jest to wywołane nieprawidłowym wychowaniem.

\n

Dziecko cierpiące na tą przypadłość, może mieć również problemy w szkole związane z dysleksją i trudności z dłuższym skupieniem uwagi. Kiedy nie może sobie przyswoić jakiejś wiedzy reaguje agresją i impulsywnym zachowaniem, dlatego musimy pamiętać, aby uzbroić się w cierpliwość. Musimy też pamiętać o tym, by z dzieckiem porozmawiać spokojnie, zanim pierwszy raz przekroczy próg szkoły i zostanie przedszkolakiem, z czym wiąże się dodatkowy dla naszej pociechy stres , a co za tym idzie- wzmożona agresja.

\n

Wychowywanie dziecka nadpobudliwego psycho-ruchowo jest wyjątkowo trudne dla matek aktywnych zawodowo. Maluch ciągle potrzebuje opieki mamy, ponieważ jest bardzo zagubiony w otaczającym go świecie. Teoretycznie zna zasady, które nim rządzą, ale nie potrafi zastosować ich w praktyce. Kobieta w pracy, dodatkowo samą siebie wpędza w pułapkę stresu, bo ciągle myśli o tym jak radzi sobie jej latorośl bez jej wsparcia.

\n

Ważną informacją na temat ADHD jest fakt, że jest to nieuleczalne. Należy nauczyć się żyć z owym zaburzeniem. Na rynku oczywiście jest pełna paleta leków, które pozwalają na zredukowanie objawów towarzyszących ADHD.

\n

Powiało grozą, ale na szczęście są też tego dobre strony. Osoba, która okiełzna towarzyszącą mu przypadłość, może odnaleźć w tej słabości swego rodzaju siłę. Ludzie z ADHD mają w sobie wielkie źródło energii, w większości przypadków są bardziej kreatywni od innych, a także mają lepszą podzielność uwagi.

\n


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *