Adopcja – dobra decyzja?


Podczas gdy adopcja za oceanem została ostatnio bardzo modna wśród celebrytów ze wzgórza Hollywood, u nas wciąż jest to temat tabu. Rozpatrzmy złe i dobre strony tej kwestii, sprawę prawną związaną z ta formą pozyskania dzieci, a także, jako, że jest to blog o problemach wychowawczych przyjrzyjmy się uważniej temu jako dziecko zachowuje się, mając na karku doświadczenia z adopcją.

Niechęć par do adopcji

Dlaczego ludzie tak niechętnie patrzą na adopcję? Dlaczego wolą podejmować próby zapłodnienia in vitro, tak eksploatujące organizm kobiety ? Wynika to oczywiście ze swego rodzaju egoizmu, w końcu chcemy aby nasze geny przechodziły na następne pokolenie. Jest to coś w rodzaju naszej drogi do nieśmiertelności, pragnienie aby cząstka nas samych przechodziła dalej i co za tym idzie- nigdy nie umarła.

Adopcja, a wychowanie porzuconego dziecka

Pewne osoby obawiają się też pewnych cech, które dziecko dostało po swoich biologicznych rodzicach, a które mogą wywoływać problemy wychowawcze. Obawy te są oczywiście uzasadnione, ponieważ malce często trafiają do domów dziecka z rodzin, gdzie powszechna była przemoc.

Aby zdecydować się więc na adopcję, trzeba być człowiekiem o ugruntowanej psychice, silnej dojrzałości rodzicielskiej. Nieraz mogą takich rodziców nachodzić chwile zwątpienia, czy dadzą radę zbudować przyjemne i beztroskie dzieciństwo, dziecku, które już raz zostało odrzucone. Nieodpowiednie wychowanie, może prowadzić do poważnych problemów psychicznych. Zdecydowanym minusem jest też fakt, że przyszli rodzice nie będą mogli śledzić przebiegu ciąży.

Adopcja – dobrze to przemyśl

Na dobry początek, lepiej jest oswajać się z myślą adopcji poprzez zapraszanie dzieci na święta, co jakiś czas na rodzinne obiady. Wtedy można zmierzyć się z tak ryzykowną decyzją. Nie myśląc o czasem złudnym idealizmie, lecz popatrzeć na sytuację trzeźwym okiem.

 

\n

(zdjęcie autorstwa Lanajo, pobrane z deviantart.com)


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *