Dogoterapia – leczniczy dotyk psiej łapy


Dogoterapia, zwana też inaczej kynoterapią jest jedną z metod wspierania rehabilitacji u dzieci oraz dorosłych. W Polsce jej popularność systematycznie rośnie, mimo to jednak nadal pozostajemy w ogonie Europy. A to wielka szkoda, bowiem współpraca człowieka ze zwierzęciem przynosi ogromne korzyści zwłaszcza dla dwunożnej strony.

\n

Dogoterapię wykorzystuje się we współpracy z osobami chorymi umysłowo i/lub fizycznie, najczęściej młodymi, choć coraz częściej na tę formę pomocy decydują się także dorośli. Z reguły są to osoby cierpiące na mózgowe porażenie dziecięce, ADHD, nerwice, autyzm, zespół DOWNA, niedowład kończyn, wady postawy, zaburzenia emocjonalne, lękowe, nastroju, mowy i wzroku, problemy z nawiązywaniem kontaktów (z rówieśnikami, rodziną) oraz osoby wymagające specjalistycznej rehabilitacji.

\n

\n

Ta dziedzina zooterapii oparta jest na emocjonalnym kontakcie człowieka z psem i wytworzeniu specyficznej więzi. Daje ona niepełnosprawnemu dziecku poczucie bezwarunkowej sympatii i akceptacji, których w realnym świecie może mu brakować. Ta niezwykła nić porozumienia możliwa jest dzięki umiejętności psa do stworzenia kanału emocjonalnego, który jest bazą bezpiecznej komunikacji. Dzięki temu uczestnik zajęć szybko obdarza je zaufaniem i przyjaźnią. W terminologii terapeutycznej zjawisko to nosi nazwę „rapport”.

\n

Dotyk czworonożnego przyjaciela daje małemu dziecku poczucie współistnienia ze stworzeniem, nie tylko posiadającym uczucia wyższe, ale także nie dostrzegającym wad osoby chorej. Dzięki temu zostaje przełamana bariera strachu, a rodzi się radość i chęć kontaktu. Skutkuje to podejmowaniem przez dziecko nowych wyzwań, których w innych warunkach nie chciałby wykonać. Dlatego dogoterapia tak dobrze sprawdza się w rehabilitacji – „przemyca” ona bowiem najtrudniejsze zadania pod pretekstem zabawy. Pozwala na okazanie uczuć oraz wykonanie ćwiczeń w bardzo naturalny sposób. Te wszystkie zabiegi służą wszechstronnemu rozwojowi chorego – psychicznemu i fizycznemu. Efektem współpracy jest przełamanie bariery niepewności przed kontaktem z psem i zaakceptowanie jego obecności, wyeliminowanie agresji i autoagresji, ukształtowanie się pozytywnych emocji, rozwój empatii i poprawa samooceny. Ponadto zajęcia poprawiają koncentrację, rozwój mowy i funkcji poznawczych i pobudzają zmysły. Osoby poddające się rehabilitacji uczą się rozpoznawania kolorów i kształtów oraz określania związków przyczynowo-skutkowych. Zaufanie i praca z psem ma pozytywny wpływ na społeczne zachowania małego człowieka, który łatwiej nawiązuje kontakty i zdobywa nowych przyjaciół. Czuje się kochany i zaakceptowany, a to dla każdego jest przecież najważniejsze.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *