Odruchy bezwarunkowe u noworodka


Każda mama z niezwykłą uwagą śledzi rozwój swojego maluszka, i nie jest ważne czy jest on noworodkiem, czy za miesiąc skończy 18 lat. To jej dziecko i jego prawidłowy rozwój psychiczny jak i fizyczny jest prawdopodobnie najważniejszą rzeczą na tej planecie.

\n

Najtrudniejszy orzech do zgryzienia jest w przypadku noworodków, ponieważ znacznie różnią się one od ludzi dorosłych, a nawet troszkę starszych dzieci. Rodzice mogą mieć problem z odróżnieniem które zachowania są normalne, a które mogą być oznaką nieprawidłowości w rozwoju. Jeśli jednak malec nie rozwija się do końca nie musi to oznaczać, że będzie chorym, niepełnosprawnym dzieckiem. Warto więc wcześnie zgłosić się do pediatry, by jak najwcześniej wykryć wadę i podjąć działania mające na celu przywrócenie maluszka do zdrowia.

\n

\n

Noworodek może się wydawać nieco nieproporcjonalny, jego główka jest bowiem znacznie większa od reszty ciała oraz może być nieco zniekształcona po porodzie. Bobas przyjmuje pozycję płodową, co oznacza zginania, podciąganie kończyn. Jego skóra natomiast jest różowa i bardzo cienka. Tym co jednak wyróżnia maleństwo i świadczy o prawidłowym rozwoju niemowlaka i noworodka są odruchy bezwarunkowe, utrzymujące się do około 4-6 miesiąca życia dziecka. Ich brak lub zbyt długie utrzymywanie wymaga przebadania przez lekarza-pediatrę. Ich występowanie najprawdopodobniej zostało sprawdzone w szpitalu, warto jednak to powtórnie sprawdzić w domowym zaciszu.

\n

Oto krótka lista odruchów występujących u noworodka:

\n

1. Odruch Moro – dziecko leżąc na brzuszku wyciąga nóżki i palce, gdy coś je zaskoczy, np. zostanie zbyt szybko położone do łóżeczka lub usłyszy hałas.

\n

2. Odruch Babińskiego – podczas łaskotania po podeszwie, dziecko prostuje największy palec, a pozostałe zgina. Odruch występuje do 6 miesiąca życia

\n

3. Odruch Rootinga – dotknięte w policzek dziecko, odwraca główkę w stronę bodźca i otwiera usta, jakby przygotowywało się do ssania. Pojawia się u dzieci do 3-4. miesiąca.

\n

4. Odruch chodzenia – trzymany pod pachą malec udaje, że chodzi. Podnosi najpierw jedną, a \ potem drugą nogę. Takie zachowanie można zaobserwować do 2. miesiąca życia.

\n

5. Odruch chwytania – jest podobnież dowodem na to, że ludzie pochodzą od małp, które urodzone na drzewie musiały chwytać się gałęzi, by przeżyć. Po położeniu na wewnętrznej stronie dłoni palca, maluszek zaciska swoją piąstkę.

\n

Na nieprawidłowości w rozwoju dziecka może wskazywać odchylanie główki i wyginania ciałka do tyłu, niesymetryczne wyginanie i przechylania ciała, rozbiegany wzrok, zbyt duża senność, zwiększone napięcie mięśniowe w kończynach oraz brak odruchu ssania lub problemy z prawidłowym ssaniem. Każde z wymienionych zachowań może być przyczyną poważnej choroby, dlatego obowiązkowo należy odwiedzić pediatrę, by albo uspokoił, albo odpowiednio wcześnie wykrył wadę.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *