Ząbkowanie u małego dziecka


Okres ząbkowania u dziecka to dla rodziców czas nieprzespanych nocy i wielu zmartwień. Jednak to dla malucha jest to o wiele trudniejszy okres, dlatego wymaga on szczególnej uwagi. Czy można pomóc dziecku i zabezpieczyć je przed grożącymi mu w tym czasie infekcjami?

\n

Na samym początku chciałabym uspokoić wszystkie mamy z niecierpliwością oczekujące białych igiełek w buzi dziecka. Każdy maluch ząbkuje w innym czasie, niektóre nawet dopiero po ukończeniu pierwszego roku życia. Kolejność wyżynania się ząbków także może być różna od ogólnie przyjętego schematu.

\n\n

Gdy maluch zaczyna ząbkować staje się bardzo niespokojny. Kręci się na łóżeczku, wkłada do buzi różne przedmioty i próbuje je gryźć. Pojawia się wtedy ból i swędzenie dziąseł, który powoduje u dziecka przeraźliwy płacz, pozostający na długo w pamięci rodziców. Przyczyną cierpienia jest zapalenie dziąseł, które są uciskane z każdej strony. Dzieję się tak, ponieważ ząbek musi się przecisnąć przez dużo mniejszy kanał kostny. Stan ten charakteryzuje zapalenie i zaczerwienienie dziąseł, nadmierne ślinienie się dziecka, rozdrażnienie, brak apetytu, niekiedy nawet osłabienie odporności.

\n

Szczególnie dokuczliwe zarówno dla małych dzieci jak i rodziców jest nocny płacz dziecka. By złagodzić ból można mu podać przed snem paracetamol, który pomoże mu zasnąć i go uspokoi. Skuteczna także jest herbatka z melisy, która również działa uspokajająco. Z nadmiernym ślinieniem się dziecka nie da się walczyć, można jednak zapewnić mu nieco bardziej komfortowe warunki. Dobrym rozwiązaniem jest zawiązanie mu pod szyjką grubego śliniaczka, który pochłonie spadające krople. Oczywiście należy pamiętać o jego regularnej zmianie. Należy także delikatnie osuszać buzię dziecka, która może być podrażniona od nadmiaru śliny. W takim przypadku trzeba skorzystać z łagodzących i nawilżających kremów dla dzieci. Jak już wspomniałam, podczas ząbkowania dziecko odczuwa ogromne swędzenie dziąseł. Wkładanie paluszków do buzi nie pomaga, więc często lądują w niej różne brudne przedmioty. By załagodzić ból i frustrację rodzic powinien zaopatrzyć się w różnego typu lizaki. Często ból jest tak duży, że może utrudniać karmienie dziecka. Będzie się wykręcać, zamykać buzię i zrobi wszystko, by nie jeść. Skuteczne wówczas mogą się okazać kremy i żele. Smaruje się nimi dziąsła około 30minut przed rozpoczęciem karmienia.

\n

Wielu rodziców nie wie, że o czystość w jamie ustnej małego dziecka powinni zadbać jeszcze przed ząbkowaniem. Wystarczy po posiłku przetrzeć dziąsła nałożoną na czyste palce gazą namoczoną w letniej i przegotowanej wodzie. W późniejszym czasie można kupić specjalną szczoteczkę, dopasowaną do wieku malucha. Szczególną uwagę należy zwrócić na to, co brzdąc wkłada do buzi. Każde uderzenie w obolałe dziąsła może skutkować podskórnymi krwiakami, co prowadzi do zaostrzenia stanu zapalnego. W trakcie ząbkowanie dziecko może mieć także podwyższoną temperaturę ciała do 37,5-38°C. Może się ona utrzymywać do 3 dni i należy mu wtedy podawać leki dla dzieci na obniżenie temperatury. Jeżeli jednak będzie rosnąć, a dodatkowo pojawią się inne oznaki przeziębienia trzeba skontaktować się z lekarzem pediatrą.


Jedna odpowiedź do “Ząbkowanie u małego dziecka”

  1. Przy kolce czy ząbkowaniu jak dziecko płakało, to aż serce mnie bolało, bo wiedziałam że cierpi. Wiadomo domowe sposoby, których przerobiliśmy mnóstwo czasami pomagały. Jednak trzeba było tez sięgnąć po farmakologię, starałam się dobierać jak najdelikatniejsze preparaty i w ten właśnie sposób trafiłam na homeopatyczne czopki viburcol, działają przeciwbólowo i uspokajająco, zawsze je mam w apteczce.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *