Płacz a skoki rozwojowe


Przyjście dziecka na świat wiąże się często z nie lada stresem, zwłaszcza, jeśli to pierwsze dziecko w rodzinie. Niedoświadczeni rodzice na początku nie rozumieją, dlaczego dziecko płacze i próbują wszystkiego, co ten płacz uspokoi – karmienie, noszenie na rękach, przewijanie, masowanie po wzdętym brzuszku. Często jednak jest tak, że dziecko płacze, bez powodu. Rozwój niemowlęcia to nic innego, jak ciągłe skoki rozwojowe, czyli kluczowe zmiany psychiczne, fizyczne i emocjonalne.

\n

\n

Możemy ich wyróżnić aż siedem i to w pierwszym roku życia dziecka.

\n

Okres wrażeń pojawia się w około 5 tygodniu życia, kiedy noworodek staje się niemowlęciem. Wszystko jest dla niego obce, rodzice nie powinni się więc zdziwić, że na każdy bodziec, ich maluch będzie reagował nie inaczej, jak płaczem.

\n

Drugi okres, również od płaczu wolny nie będzie. Nazywa się go okresem wzorów i różnic i w tym czasie dziecko widzi różnicę między smakami i dźwiękami, jednym słowem wyostrzają mu się zmysły.

\n

Około jedenastego tygodnia życia, maluch przeżywa okres niuansów – powszechne jest wyciąganie rączek, ale najważniejsze jest rozróżnianie głosów „obcych” i „swoich”, a także swojego własnego.

\n

Pierwszy poród może nam przysporzyć wielu wątpliwości. Około czternastego tygodnia dziecko wchodzi w okres wydarzeń. Wtedy właśnie nowy członek rodziny zaczyna się nudzić i marudzić. Reaguje również na swoje imię, rozpoznaje je.

\n

Najtrudniejszym chyba okresem w rozwoju tak małego człowieka jest okres lęku separacyjnego. W tym czasie dziecko, jak nigdy wcześniej płacze, jeśli tylko jego mama przestanie być na wyciągnięcie ręki, w zasięgu jego wzroku. Dziecko boi się po prostu, że mamy nie będzie. To właśnie wtedy płacz dziecka się wzmaga, a nieprzespane noce są wręcz normą. To również czas, kiedy dziecko zaczyna samodzielnie siadać i raczkować.

\n

W okresie tygodni rozwija się inteligencja malucha – zaczyna on łączyć przedmioty i zjawiska w grupy, dlatego to czas przełomowy – przypada na 33-37 tydzień życia.

\n

Ostatni skok rozwojowy, okres sekwencji to taki, gdzie dziecko rozwija się wykorzystując wszystkie swoje zmysły i to, czego do tej pory miało okazję się nauczyć.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *