Płacz podczas karmienia


Nie ważne czy to niemowlę, czy już starsze dziecko, niektóre z nich po prostu nie chcą jeść. Te pierwsze płaczą, te drugie uciekają przed talerzem z zupą. O ile starszą pociechę można zagonić do stołu, tak w przypadku młodszego trzeba sprawdzić co jest powodem takiego zachowania.

\n

Często zdarza się, że niemowlakowi nie odpowiada szybkość płynięcia mleka. Smoczki mają różną ilość dziurek, istnieje więc możliwość, że maluszek nie nadąża pić wpływającego do buzi pokarmu, zapowietrza się, co następnie powoduje ból brzucha. Sytuacja może być odwrotna, a mianowicie mleko może lecieć zbyt wolno, gdy dziurki zostaną zablokowane. Oczywiście może maluch jest wybredny i wolałby, by smoczek był wykonany z innego materiału? Warto poeksperymentować.

\n

\n

Innym powodem może być połykanie powietrza, które drażni mu przełyk i gardło, jednocześnie sztucznie zapełniając żołądek. Można wtedy spróbować kupić smoczek antykolkowy, a podczas karmienia dziecka trzymać butelkę tak, by mleko wypełniało smoczek w 2/3. Jeśli po kilku łykach dziecko nie będzie chciało jeść należy przytrzymać je w pozycji pionowej, aż mu się odbije. Należy pamiętać, by dziecko głowa dziecka podczas karmienia znajdowała się wyżej niż brzuch.

\n

Mały człowiek może po prostu nie być zainteresowany jedzeniem. Taka ciekawość u brzdąca pojawia się około czwartego miesiące i jest na tyle silna, że potrafi go rozproszyć nawet najmniejszy ruch lub dźwięk. Spośród mnóstwa innych powodów warto jeszcze wspomnieć o ząbkowaniu, które jest bardzo bolesne, zwykłym niewyspaniu lub zmęczeniu. W najgorszym przypadku powodem może być choroba. W ten sposób niemowlę daje znać rodzicom, że dzieje się coś niedobrego, np. boli gardło, brzuch. Warto także sprawdzić czy w buzi ie pojawiła się afta lub pleśniawka. Jeżeli jednak rodzice mają najmniejsze wątpliwości powinni skontaktować się z lekarzem, bowiem mały człowiek choć nie potrafi jeszcze mówić, wie jak poinformować o nadchodzących kłopotach.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *