Bezbolesny zabieg


DotykO małych dzieciach zazwyczaj mówi się, że „wszędzie ich pełno”. Ich ciekawość świata generuje wiele pytań oraz chęć dotknięcia i spróbowania rzeczy nowych. Oczywiście nie ma w tym nic złego i jest to wręcz wskazane, jednakże podczas takiego poznawania świata dziecko może bardzo łatwo zarazić się różnymi chorobami.

\n

Jedną z częstszych przypadłości jest wystąpienie na ciele brodawek (zwanych kurzajkami), które są zmianami skórnymi wywołanymi przez wirus HPV. W zależności od miejsca występowania mogą być bolesne.

\n

Posiadanie kurzajek przez dziecko oprócz aspektu fizycznego ma także aspekt psychiczny. Koledzy i koleżanki dziecka mogą nie zrozumieć, że jest to choroba i wyśmiewać się z niego. Może to prowadzić do wycofania się dziecka z grona rówieśników, złe samopoczucie i płacz.\nNajlepszym rozwiązaniem jest usunięcie zmian skórnych. Ze względu na dziecko najlepiej wybrać metodę skuteczną, mało bolesną oraz natychmiastową.

\n

Taką metodą jest krioterapia miejscowa, zwana kriodestrukcją. Polega ona na przyłożeniu za pomocą specjalnego urządzenia (aplikatora) bardzo niskiej temperatury (od -100 st. C do -160 st. C) do miejsca zmienionego przez wirus. Zabieg doprowadza do zamrożenia zawartości komórek, pęknięcia błon biologicznych i na końcu do destrukcji tkanki. Szczególną ostrożność należy zachować podczas usuwania kurzajek z paliczków i innych małych lub trudno dostępnych miejsc, gdyż może dojść do porażenia nerwu.\nWystąpienie brodawki drugi raz w tym samym miejscu może oznaczać, że podczas zabiegu nie zamrożono wszystkich zarażonych komórek bądź dane miejsce jest bardzo podatne na wirusy.

\n

Ze względu małą bolesność zabiegu oraz skuteczność krioterapia zdecydowanie zasługuje na uwagę.


Jedna odpowiedź do “Bezbolesny zabieg”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *