Karmienie piersią – pierwsze dni noworodka


Karmienie piersią jest niezwykła chwilą, która nie tylko zaspokaja głód dziecka, ale również wiąże silną więzią matkę z niemowlęciem. Aby ta chwila stała się przyjemnością, warto dobrze się do tego przygotować.

Pierwsze dni dziecka i pierwsze karmienie

Zaraz po urodzeniu, w pierwszych trzech, czterech dniach, noworodki nie potrzebują dużych ilości pokarmu. Jeżeli karmimy piersią dziecku wystarcza siara, która naturalnie jest pierwszym płynem pochodzącym z piersi matki, jeżeli zaś z butelki, na początek wystarczy woda z cukrem ewentualnie mleko, ale z bardzo dużą zawartością wody, ponieważ to właśnie jej noworodek potrzebuje najbardziej. Również ilościowo, dziecko nie potrzebuje jeszcze dużych ilości pokarmu, ponieważ dopiero uczy się ono przyjmowania go. Z tego właśnie powodu w pierwszych czterech dniach po narodzinach dziecko traci na wadze, około 225 gram. Jednak w ciągu następnych dni szybko wraca do wagi początkowej. W przybliżeniu więc, po dziesięciu dniach dziecko zazwyczaj waży tyle ile w dniu porodu.

Trudne początki karmienia niemowlęcia

Karmienie piersią nie każdej matce i nie każdemu dziecku przychodzi tak łatwo i naturalnie. Mimo, że każdy noworodek ma naturalny odruch ssania, nie każdy z nich daje się karmić tak łatwo i od razu. Niestety bardzo często zdarza się, że zniechęcona kilkoma nieudanymi próbami naturalnego karmienia, matka rezygnuje z karmienia piersią. Warto jednak pomęczyć się na samym początku, by później docenić wygodę karmienia piersią.

karmienie piersią

Rozsiewając wszelkie wątpliwości młodych matek, nawet kobiety z małymi piersiami, są wstanie zagwarantować swojemu dziecku wystarczającą ilość pokarmu, ponieważ gruczoły produkujące pokarm znajdują się o wiele głębiej niż zewnętrzna tkanka tłuszczowa, która to świadczy o wielkości piersi.

Normalny pokarm napływa to piersi w trzecim do piątego dnia po porodzie. Nie należy się przejmować jeżeli mleko nie ma takiego koloru i konsystencji, jak mleko które kupujemy w sklepie. Niebieskawa barwa i wodnista konsystencja to całkowicie prawidłowe cechy pokarmu.

Ważne jest, żeby dziecko dostawiać do piersi regularnie, dla treningu jego odruchu ssania i nabywania umiejętności przyjmowania pokarmu, a także dla właściwej produkcji mleka w piersiach.

W miarę upływu czasu karmienia piersią pojawią się jednak również nieprzyjemne dolegliwości odczuwane przez kobietę takie jak: obrzęk piersi, podrażnione brodawki, popękane brodawki, a także możliwe jest pojawienie się zapalnych guzków w piersi i ropni.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *