Zamknij
Polecamy

Wikusia chodzi do przedszkola, dzieci codziennie zajadają się tam drożdżowym...Czytaj więcej Pierwsze, nieśmiałe kroki stawiane przez nasze dziecko to powód do wielkiej r...Czytaj więcej

Co wolno, czego nie wolno jeść dzieciom

Wikusia chodzi do przedszkola, dzieci codziennie zajadają się tam drożdżowymi bułkami, a odbierające je mamy czy babcie, od razu wręczają swym smykom czekoladowe batony, lizaki i kolorowe cukierki – to nagrody za parę godzin rozłąki, za grzeczne zachowanie w gronie rówieśników. Wikusia patrzy z dezaprobatą na umazane lukrem buzie swych koleżanek. Ona, ze względu na problemy z ząbkami, może jeść łakocie tylko raz w tygodniu. I – po wielu rozmowach z rodzicami – wie, że tak jest lepiej dla jej zdrowie. A ile frajdy ma ta rezolutna dziewczynka, gdy w każdą środę otwiera skrzynkę z gromadzonymi przez siedem dni mlecznymi krówkami, owocowymi dropsami i jajkami – niespodziankami!

Wychowanie małej Wiktorii to wzór do naśladowania dla wszystkich mam i tatusiów, których pociechy mają zniszczone mleczaki lub pierwsze plomby na nowych ząbkach. Jak to możliwe, że kilkulatek ma tak zniszczone uzębienie, tak słabe dziąsła? Niezdrowe jedzenie i kiepska higiena jamy ustnej są odpowiedzią na pytania zaniepokojonych rodziców.

Dentyści apelują: tak jak zauroczenie a zakochanie to dwa odmienne stany emocjonalne, tak bezwzględną miłość do dziecka trzeba odróżnić od racjonalnego wychowania. Limitowanie słodyczy nie świadczy o naszych surowych metodach pedagogicznych, lecz o tym, że dbamy o zdrowie naszej pociechy i mamy na uwadze wygląd jej – dopiero co – formującego się uzębienia.

Rodzice Wikusi, w widocznym miejscu w domu, co roku wieszają spory kalendarz, w którym wyraźnie zaznaczają terminy szczepień i wizyt kontrolnych u różnych specjalistów. Właściwy rozwój dziecka gwarantuje właściwa opieka medyczna, ale także czuła i uważna troska rodziców. Bez ich systematyczności i rozmów przeprowadzanych z córką, nie byłoby dziś takiego efektu. Wiktoria sama podkreśla, że jedzenie dużej ilości chipsów lub chrupek szkodzi ząbkom, a pilnowanie diety to część zasad, których niełamanie świadczy o sile charakteru dzieci i dorosłych.

Kilkulatek nie będzie jednak sam stwarzał sobie „kodeksu honorowego”, to rodzic musi zapoznać się ze wszystkimi informacjami, zatytułowanymi „jak odżywianie wpływa na Twoje maleństwo – proste zasady dla zdrowia Twojego dziecka”. Tylko po takiej dawce wiedzy, jest w stanie zaplanować zdrowy tryb życia swej pociechy.

Tagi: ,

Bez komentarzy

Leave a reply

Skomentuj
Wpisz swore imię
Twój adres e-mail

Story Page